FOTO: Preiskovalci NPU pridržali eno osebo; kriminalisti na domu Goletove


Kot smo že poročali, danes v Adrii Mobil poteka kriminalistična preiskava. Ko smo se za več informacij obrnili na policijo, smo dobili pojasnilo, da preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) danes opravljajo posamezna preiskovalna dejanja na območjih policijskih uprav Ljubljana, Novo mesto, Celje in Maribor.
Na podlagi sodne odredbe opravljajo hišne preiskave stanovanjskih, poslovnih in drugih prostorov, kjer iščejo dokaze za utemeljitev kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Kaznivo dejanje je bilo storjeno v škodo delniške družbe iz Ljubljane.
"V skladu z določili zakona o kazenskem postopku je bila eni osumljeni osebi odvzeta prostost in odrejeno pridržanje, ki bo trajalo do prenehanja zakonskih razlogov," so še zapisali sporočilu, nekateri mediji pa so ob tem objavili, da naj bi bila to generalna direktorica Adrie Sonja Gole.
Pri preiskavah sodeluje 48 preiskovalcev NPU, pomaga jim šest uniformiranih policistov z ljubljanske policijske uprave, predkazenski postopek pa usmerja in vodi Specializirano državno tožilstvo RS.
Kot je poročala STA, je Adria Mobil del skupine ACH. Večinski, 65,7-odstotni delež Adrie Mobil je lani znova prešel v lastništvo ACH, potem ko je bil nekaj mesecev v rokah menedžerske družbe Protej. Ravno prenos lastništva je po neuradnih informacijah v središču preiskav.
Konec leta 2013 se je namreč zgodil prenos večinskega deleža Adrie Mobil na Protej. Delničarji so sklenili, da iz Adrie Mobil izplačajo za 27 milijonov evrov dividend, iz ACH pa za 21,7 milijona evrov dividend. Ker družbi nista imeli denarja za izplačila, naj bi ACH znesek, ki bi ga morala izplačati Adria Mobil, vložil v novoizdane obveznice oz. delnice Adrie Mobil, Protej pa je namesto denarja od ACH dobil 66-odstotni delež v Adrii Mobil.
Goletova je bila v času prenosa lastništva Adrie Mobil na Protej direktorica ACH. Goletova, ki je tudi ena od družbenic Proteja, je sicer na čelu Adrie Mobil od leta 1996, junija lani so ji nadzorniki podelili nov štiriletni mandat.
Nadzorni svet ACH je junija lani za generalnega direktorja ACH imenoval Rasta Oderlapa, potem ko je po 'zmešnjavi' glede vodenja odstopila Goletova. Maja lani so namreč takratni nadzorniki ACH z mesta šefice razrešili Goletovo in za v.d. imenovali Vero Mihatovič, spor o 'zakonitem' vodenju pa se je nato preselil na sodišče.

ACH je sicer od marca lani v postopku preventivnega prestrukturiranja in je decembra s finančnimi upniki sklenil sporazum o finančnem prestrukturiranju; ACH se je dogovoril za podaljšanje plačila okoli 125 milijonov evrov dolga do leta 2017. Sporazum predvideva tudi prodajo nekaterih naložb, med njimi Debitela, za katerega je bila prejšnji teden podpisana pogodba o nakupu s strani Telekoma Slovenije, ter hotelov Union in Lev.
Dopolnjena objava ob 12. uri:
Veliko kriminalistov in policistov je bilo danes tudi na domu generalne direktorice Sonje Gole, menda tudi na stari domačiji oz. njeni rojstni hiši. Po naših podatkih, Goletove danes na sedežu podjetja ni bilo, v Adrii Mobil pa proizvodnja trenutno teče nemoteno, saj preiskovalce zanimajo dokumenti in računalniki uprave družbe.
Dopolnjena objava ob 14.40:
NPU v današnjih hišnih preiskavah, tri so zaključene, pet jih še poteka, išče dokaze za 21-milijonsko oškodovanje družbe, ki je nastala s prenašanjem lastniškega deleža in izplačila dividend. Po neuradnih informacijah gre za prenos Adrie Mobil z ACH, pridržana pa naj bi bila generalna direktorica Adrie Mobil Sonja Gole.
Direktor Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darko Majhenič je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal, da hišne preiskave potekajo na območju štirih policijskih uprav - Maribor, Ljubljana, Novo mesto in Celje - , kjer iščejo dokaze v smeri utemeljitve suma zlorabe položaja, ki ga je osumljena nekdanja odgovorna oseba gospodarske družbe iz Ljubljane.
Po neuradnih informacijah gre za Goletovo, ki je bila v času prenosa lastništva Adrie Mobil na Protej direktorica ACH. Goletova, ki je tudi ena od družbenic Proteja, je sicer na čelu Adrie Mobil od leta 1996, junija lani so ji nadzorniki podelili nov štiriletni mandat.
Menedžerji ACH, ki so zbrani v družbi menedžerski družbi Protej, so leta 2013 prenesli Adrio Mobil z ACH na Protej, in se odločili za izplačilo dividend, čemur so nasprotovale banke upnice. S tem naj bi po neuradnih podatkih oškodovali ACH in njene upnike. Upniki ACH so nato zahtevali, da se Adria Mobil vrne na ACH, kar se je kasneje tudi zgodilo.
"Osumljena je svoj položaj pri opravljanju gospodarske dejavnosti zlorabila, ko je konec leta 2013 v škodo družbe, ki jo je vodila, prodala poslovni delež družbe iz Novega mesta. To je dosegla skupaj še z dvema fizičnima osebama, ki sta bila med večjimi lastniki družbe kupke," je dejal Majhenič. O imenih zaradi interesa preiskave ni želel govoriti, gre pa, kot je dejal, za dva izmed večjih lastnikov družbe kupke.
Gospodarska družba kupnine ni plačala, po informacijah kriminalistov pa je bila kompenzirana, med drugim s terjatvami. Položaj je osumljena skupaj še z dvema fizičnima osebama, ki zaenkrat sicer nista predmet preiskave, sta pa bila večinska lastnika družbe kupke, neuradno Proteja, dosegla z usklajenimi dejanji, povezanimi s predlogi in sklepi, sprejetimi na skupščinah vseh treh omenjenih družb.
Delničarji Adrie Mobil so, kot je znano, sklenili, da iz Adrie Mobil izplačajo za 27 milijonov evrov dividend, iz ACH pa za 21,7 milijona evrov dividend. Ker družbi nista imeli denarja za izplačila, naj bi ACH znesek, ki bi ga morala izplačati Adria Mobil, vložil v novoizdane obveznice oz. delnice Adrie Mobil, Protej pa je namesto denarja od ACH dobil 66-odstotni delež v Adrii Mobil.
"Eni osumljeni osebi so policisti odvzeli prostost, pridržanje pa bo trajalo, dokler bodo obstajali razlogi," je dejal Majhenič. Za obravnavano kaznivo dejanje zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti je sicer predvidena zaporna kazen od enega do osmih let, je poročala STA.
Dopolnjena objava ob 20. uri:
V okviru današnje preiskave trenutno potekata še dve hišni preiskavi. Osumljena oseba zaenkrat ostaja v priporu, so za STA ob 18.45 povedali na policiji.
RTV Slovenija pa je poročala, da je preiskava na domu Goletove danes trajala osem ur, nakar so jo kriminalisti skozi zadnji izhod hiše in mimo televizijskih kamer odpeljali na sedež družbe Adria Mobil.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se