Za Dnevnikovega Slovenca leta tudi Toni

##IMAGE-3361140##
Med kandidati za Slovenca leta 2013, ki ga časopis Dnevnik izbira že od leta 1988, je tudi Belokranjec Toni Gašperič, v javnosti znan v prvi vrsti kot humorist, sicer pa tudi - pisatelj, pesnik, komedijant, pisec besedil popevk, kulturni animator in pedagog ter letošnji dobitnik Ježkove nagrade za življenjsko delo. "Odlikuje ga humor z blagohotnimi bodicami," so ga opisali na spletni strani Dnevnika, kjer je mogoče za kandidate tudi enkrat tedensko glasovati po elektronski poti, sicer pa sprejemajo neomejeno število glasovnic, izrezanih iz tiskane izdaje. Nominirance in zmagovalca bodo predstavili 20. januarja.
Drugi kandidati so še:
Aleksander Doplihar, dr. med., ki je dolgoletni vodja ambulante za ljudi brez zdravstvenega zavarovanja. Letos je presegel samega sebe, ko je Viktorju Sračnjeku iz Prekmurja, človeku brez pravic in dohodkov, vrnil dostojanstvo in upanje za dneve, ki prihajajo.
Geza Erniša, prvi škof Evangeličanske cerkve augsburške veroizpovedi na Slovenskem, ki je letos zaključil njeno osemnajstletno vodenje. Mag. Erniša je tudi letošnji dobitnik srebrnega reda za zasluge, med ljudmi pa je vedno delil prijaznost, medsebojno složnost in zaupanje ter je zagotovo zelo zaslužen za ugled evangeličanske cerkve v Sloveniji.
Doc. dr. Dušana Findeisen, ki je morda marsikomu neznano ime, je pa zato toliko bolj poznana Univerza za tretje življenjsko obdobje, ki letos praznuje trideset let delovanja. Profesorica francoskega jezika Dušana Findeisen je bila (skupaj z Ano Kranjc) pobudnica ustanovitve univerze, ki je najboljši dokaz, da se življenje po upokojitvi ne konča.
Davorin Maglic, policist Sektorja kriminalistične policije PU Murska Sobota, letošnji dobitnik policijske medalje za požrtvovalnost, ki jo je dobil za kar pet primerov, v katerih je verjetno rešil življenja štirih oseb.
Lucija Mlinarič iz Šempetra pri Novi Gorici, 25-letnica, najboljša slovenska kotalkarica, ki je na svetovnih igrah neolimpijskih športov v Kolumbiji osvojila srebro. Nominirali so jo zaradi njenega življenjskega optimizma, s pomočjo katerega je uspela osvojiti medaljo, čeprav je le teden dni pred tekmovanjem izvedela, da je zbolela za rakom.
Dr. Ahmed Pašić, dr. antropologije, pisatelj in vodja civilne pobude Ejga za lepše Jesenice, katerega uspehi so na Jesenicah že na daleč vidni. Akcija je v nekaj mesecih postala gibanje, ki temelji na samoorganiziranju in medsebojni pomoči.
Barbara Pešut, avtorica besedil za popevke, pesnica, pisateljica, pa tudi promotorka osebne asistence. Zakon o osebni asistenci bi v Sloveniji omogočil pomoč osebnih pomočnikov okoli 500 invalidom, a kljub večletnim naporom različnih skupin do danes še vedno ni sprejet. Osebna asistenca je osnovno orodje hendikepiranih, ki jim omogoča enakopravno življenje, saj zagotavlja potrebno pomoč pri vsakdanjih opravilih. Pešutova je letos za pesem To so te reči (v izvedbi Mance Špik) dobila nagrado za najboljše besedilo na Slovenski popevki 2013.
Mag. Stanko Pušenjak, dr. med., ginekolog in porodničar na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana, ki kot prostovoljec že 13 let kot moderator svetuje na spletnem forumu Med.over.net.
Helena Žigon, 85-letna rekreativna tekačica, ki je odtekla vse ljubljanske maratone, letos pa je na 18. maratonu tekla na 21 kilometrov in do cilja pritekla kljub padcu. Gospa navdih, zgled in za številne nekajkrat mlajše tudi upanje, da bomo v poznih letih tudi mi v tako odlični življenjski kondiciji.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se