Kako varni smo v novih urgentnih centrih

Potem ko je Slovenijo dodobra pretresla novica, da je v šempetrski bolnišnici umrl bolnik, ki so mu zaradi zamenjave pri napeljavi plinov v urgentnem centru dovajali napačen plin, je ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc poudarila, da ne drži, da strokovnjaki niso sodelovali pri določanju tehničnih standardov in izbiri opreme. Medicinsko opremo in standarde za vse urgentne centre je namreč izbirala skupina v projektnem svetu, v kateri so bili anesteziolog, travmatolog, kirurg, internist in vodja urgenc.
Na ministrstvu imajo po njenih besedah, kot je poročala STA, za vsako gradnjo vso potrebno dokumentacijo in dokaze, kako se je gradilo in kako je potekal postopek. Pri tem je Kolar Celarčeva zagotovila, da je vse potekalo v skladu z vso veljavno zakonodajo, kot investitor pa so poskrbeli tudi za nadzor, kot so projektantski nadzor, gradbeni nadzor, nadzor za varstvo pri delu.

Ministrica ni želela špekulirati, kdo bi moral opraviti nadzor nad napeljavo. "Preiskovalci bodo pregledali dokumentacijo, nočem vnaprej špekulirati. Bilo bi zelo nekorektno in neodgovorno, da bi v tej fazi, ko niso znana vsa dejstva, kako je do tega prišlo, imenovali fizične osebe ali kogarkoli, ker bi s tem povzročili veliko večjo škodo in tudi možnosti odškodninske odgovornosti," je dejala.
Kako v Novem mestu in Brežicah?
Javnost se ob neprijetnem dogodku v prvi vrsti vprašuje, kako varni so bolniki v urgentnih centrih, zato smo vprašanja o tem, kako so poskrbeli za varnost bolnikov v zvezi z napeljavo plinov v novih urgentnih centrih naslovili na novomeško in brežiško bolnišnico. Vpraševali smo, ali so po dogodku na Primorskem uvedli nov pregled sistema, kdaj bo zaključen in kaj je pokazal, če je že zaključen.
Direktor brežiške bolnišnice Dražen Levojević nam je sporočil, da je urgentni center Brežice pričel z delovanjem v novembru 2014 in da so pristojni pred tem izvedli tehnični pregled in izdali uporabno dovoljenje. Kot je zapisal, so izvajalci del opravili testiranja in izdelali dokumentacijo o testiranjih napeljav medicinskih plinov.
"Po obvestilu Ministrstva za zdravje o neljubem dogodku v Novi Gorici so uslužbenci tehnične službe ponovno preverili instalacije medicinskih plinov. Glavni izvajalec del je bil pisno pozvan, da opravi ponovni pregled in izda ustrezno potrdilo," nam je pojasnil.
Odgovora iz novomeške bolnišnice še nismo prejeli, vendar ga pričakujemo in ga bomo po prejemu dodali k objavi.
Dodano ob 15:48:
Kot je sporočila Lučka Kosec, dr.med., strokovna direktorica bolnišnice Novo mesto, je napeljava medicinskih plinov za Urgentni center Novo mesto izvedena kot dodaten priklop na že obstoječo instalacijo medicinskih plinov v bolnišnici.
O tem, kako je potekala izvedba, je zapisala takole:
1. Ob začetku gradnje objekta je izvajalec ob prisotnosti nadzornega organa in predstavnikov tehničnega osebja bolnišnice izvedel identifikacijo obstoječe instalacije medicinskih plinov.
2. V nadaljevanju je izvajalec izvedel instalacije v novem objektu urgentnega centra do priklopov na odjemna mesta.
3. Po izvedenih delih je izvajalec izvedel tlačne preizkuse kot preverbo ustreznosti izvedbe ob prisotnosti strokovnega nadzora.
4. Sledila je faza preizkusa ustreznosti priklopa plinov in označevanje posameznih vrst plinov, nato pa še ponovna kontrola in preizkus ob prisotnosti pristojnih služb bolnišnice.
5. Po tem je izvajalec izvedel še priklop medicinskih plinov na stative v reanimacijskem prostoru in prostorih za male kirurške posege, katere je opravil dobavitelj opreme ter ponovni funkcionalni preizkus.
"V vseh fazah preizkusa ni bilo ugotovljenih nobenih napak pri izvedbi instalacij medicinskih plinov. Po končanih uspešno opravljenih preizkusih je bilo izvedeno tudi šolanje osebja bolnišnice, "je zapisalaKoščeva in dodala: "Kljub vsemu pa bomo na poziv Ministrstva za zdravje še enkrat preverili napeljavo vseh plinov in delovanje ostalih instalacij in aparatur."
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se