Dan sadjarsko vinogradniške tehnike Posavje 2014


Kmetijsko-gozdarski zavod Novo mesto je letos že tretjič pripravil predstavitev sadjarsko-vinogradniške tehnike. Dogodek so pripravili včeraj, 21. junija, na vinogradniško-sadjarski kmetiji Žaren v Nemški vasi nas Leskovcem pri Krškem. Tam je postalo živahno okrog 9. ure dopoldne, ko so odprli razstavo in predstavitev tehnike, dogajanje pa je teklo potem vse do 17. ure popoldne, saj so obiskovalci v živo, kar na kraju samem lahko spoznali sodobno kmetijsko tehniko ter tudi videli, kako se posamezne stroje uporablja.
Predstavljali so kmetijsko tehniko za primarne potrebe v sadjarstvu (sajenje, postavljanje opore, rez, zaščita pred boleznimi in škodljivci, nega travne ruše, obiranje in spravilo pridelka, protitočna zaščita…), in v vinogradništvu (sajenje, postavljanje opore, rez, zaščita pred boleznimi in škodljivci, nega travne ruše, zelena dela v vinogradu, obiranje in spravilo pridelka), poleg tega pa so se predstavljale tudi strokovne službe ter ponudniki opreme in sredstev, ki se uporabljajo v primarni sadjarski in vinogradniški pridelavi.

Vodja organizacijskega odbora prireditve je bil Martin Mavsar. univ. dipl. inž. agr., svetovalec za sadjarstvo pri KGZ Novo mesto, ki je v zadnji številki Dolenjskega lista, v rubriki Kmetijsko svetovanje, takole opiral namen in potek prireditve:
"Z razvojem sadjarstva in vinogradništva kot delovno intenzivnih kmetijskih panog se stalno razvijata in dopolnjujeta tudi kmetijska tehnika in oprema, ki močno olajšata in običajno tudi pocenita delovne procese v sadjarstvu in vinogradništvu. Nenehen razvoj pridelovalci pogosto spodbujajo kar sami, saj se vedno več soočajo z dejstvom, da jim za posamezna opravila primanjkuje človeške delovne sile.
V sadjarstvu se trenutno močno razvijajo tehnika in pripomočki za delo na višini, različne oblike strojne rezi, mehansko redčenje in strojno obiranje sadja. V zadnjem času prihaja do precejšnje razbremenitve delavcev na področju obrezovanja sadnega drevja, saj ročne škarje izpodrivajo električne ali pa pnevmatsko gnane škarje. Izjemen razvoj opažamo tudi pri okopalnikih in najrazličnejših krtačah na nitko za obdelavo tal v vrstnem prostoru. Razvoj zadnjega so narekovale potrebe ekoloških pridelovalcev sadja, ki smejo pleveli in zeli v vrstnem prostoru odstranjevati le mehansko. Omeniti velja tudi novosti na področju mulčerjev, pršilnikov, nahrbtnih škropilnic in kosilnic na nitko ter samovoznih motornih pršilnikov.

V vinogradništvu se poleg električno gnanih škarij uporabljajo številni priključki za suho predrez vinske trte, odstranjevanje listov z območja cone grozdja, odstranjevanje zelenih poganjkov z območja stebla vinske trte. Že kar nekaj časa se povečuje razvoj strojev za sajenje vinske trte in tudi sadnih drevesc. Na področju učinkovitega, natančnega in hitrega sajenja vinske trte ter sadnih sadik trenutno poteka intenziven razvoj, ki ga prav tako narekujejo potrebe pridelovalcev. Veliko vinogradnikov pa že uporablja kmetijsko tehniko za vezanje mladic v vinogradu, pletev ter tudi obiralne stroje za grozdje.
Omeniti velja, da uporaba naštete kmetijske tehnike v številnih primerih ni mogoča, saj razgibana konfiguracija nasada ali vinograda tega ne dopušča. V takšnih primerih si je smiselno delo olajšati z manjšimi stroji in ročnim orodjem do te mere, da bo delo še vedno učinkovitejše in hitreje opravljeno, kakor bi bilo, če bi ga opravili samo ročno."
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se