© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Presenečenje
Čas branja 2 min.

Tako so o nezaupnici Ursuli von der Leyen glasovali slovenski poslanci


S.R.
STA
10. 7. 2025, 13.33
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Poskus poslancev, da bi zrušili trenutno sestavo Evropske komisije, pričakovano ni uspel. Predlog nezaupnice je podprlo 175 evropski poslancev, 360 poslancev pa je glasovalo proti, medtem ko se je 18 poslancev glasovanja vzdržalo. Slovenski poslanci so glasovali različno, pri čemer je nekoliko presenetil Matjaž Nemec.

Slovenski evropski poslanci
Evropski parlament
Slovenski evropski poslanci.

Proti predlogu nezaupnice komisiji so glasovali trije evropski poslanci iz vrst SDS Romana Tomc, Zala Tomašič in Milan Zver, ki so člani desnosredinske politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP), iz katere izhaja tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Njihov strankarski kolega Branko Grims, ki je sprva prispeval podpis pod predlog nezaupnice, kasneje pa ga umaknil, medtem ni glasoval.

Komisijo je podprl tudi Matej Tonin (EPP/NSi), saj je "končno začela uveljavljati politike, ki smo jih obljubili ljudem pred volitvami". Med razlogi za nasprotovanje nezaupnici je naštel trši pristop pri nezakonitih migracijah, odpravljanje birokratskih nesmislov zelene histerije ter odločno zmanjševanje odvisnosti od ZDA na obrambnem in varnostnem področju. Rušenje Komisije v izjemno občutljivih geopolitičnih časih bi bilo čisto politikantstvo, je poudaril.

Proti nezaupnici je prav tako glasoval Marjan Šarec (Renew/Svoboda). EU si namreč ne more privoščiti iskanja novega predsednika Komisije in celotne Komisije nadaljnjega pol leta, saj nas preostali svet že tako prehiteva s svojimi nenehnimi izzivi.

"Glasoval sem racionalno, brez pretirane ljubezni do von der Leyen, temveč z mislijo na usodo EU," je zapisal Šarec in dodal, da morata predsednica Komisije in EPP opraviti temeljito refleksijo.

Dva vzdržana

Njegova strankarska kolegica Irena Joveva je bila medtem vzdržana, saj von der Leyen "zaradi določenih stališč in (nedejanj), med drugim zgrešene politike do genocida v Gazi, tihe podpore avtoritarnim režimom na Zahodnem Balkanu in Bližnjem vzhodu ter njene pretirane centralizacije moči znotraj Evropske komisije" ne uživa njene podpore.

Predsednica mora predlog nezaupnice vzeti kot jasen signal, da na nobeni točki ne more sodelovati s populističnimi in nacionalističnimi skupinami na desni, je dodala poslanka.

Podobno pričakuje Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna), ki je bil prav tako vzdržan. Tako se je odločil, ker predlagatelji iz vrst skrajno desnih strank niso iskreni v svoji kritiki Komisije, pač pa želijo institut nezaupnice zlorabiti za doseganje svojih skrajnih ciljev in destabilizacijo celotne Evropske unije. Obenem je bil kritičen do Komisije pod vodstvom von der Leyen, saj njeno delovanje spremljata nepreglednost in zapiranje v ozke kroge izbranih akterjev.

Nemec edini za

Kot edini od slovenskih evroposlancev, pa tudi poslancev iz vrst politične skupine S&D, je predlog nezaupnice Evropski komisiji podprl Matjaž Nemec (SD). Von der Leyen je očital dvoličnost glede vojne v Ukrajini in Gazi, retoriko vojne in oboroževanja in ne miru ter spodkopavanje vladavine prava.

Kljub neizglasovani nezaupnici se v Evropskem parlamentu po njegovem mnenju krepi jasen signal, da je med poslankami in poslanci, predvsem pa milijoni državljank in državljanov EU, tudi v Sloveniji, vse več nezadovoljstva z delom aktualne predsednice Komisije.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.