© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Afera Profit klub
Čas branja 2 min.

Foto: Ptujčanko, ki je bila 13 let na begu, v lisicah privedli na sodišče


S.R.
STA
10. 7. 2025, 13.54
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Danes 40-letna Urška Šprah, ki je obtožena goljufije in pranja denarja v aferi Profit Club, je iz Slovenije zbežala leta 2012, novembra lani pa so jo aretirali v Združenih arabskih emiratih (ZAE), od tam pa so jo nato izročili slovenskim organom pregona. Danes so jo privedli na mariborsko okrožno sodišče.

urska-sprah, okrozno-sodisce-v-mariboru
Sašo Bizjak
Urška Šprah ob prihodu na mariborsko okrožno sodišče.

Na mariborskem sodišču so danes izpeljali predobravnavni narok zoper Urško Šprah, ki se je s selitvijo v tujino 13 let izogibala pozivom sodnih organov. 

Obtožnica Specializiranega državnega tožilstva, ki jo je danes predstavil tožilec Matija Hostnik, Ptujčanki očita, da je z ustanoviteljem investicijskega sklada Profit Club Mitjo Petričem in še nekaj člani združbe pred leti ogoljufala vsaj 63 vlagateljev, ki kljub obljubam o donosnih naložbah niso nikoli dobili vrnjenih približno 2,3 milijona evrov.

Medtem ko je Petrič slovenskim organom pregona še vedo nedosegljiv, je sodišče zaradi pomanjkanja dokazov že pred časom pravnomočno oprostilo peterico osumljenih sodelovanja pri goljufijah po vzoru finančnih piramid.

urska-sprah, okrozno-sodisce-v-mariboru
Sašo Bizjak
Urška Šprah očitkov ni priznala.

Ozadje

Po besedah tožilca Hostnika je Petrič leta 2005 s sodelavci ustanovil Profit Club in začel novačiti vlagatelje, ki jim je obljubljal visoke donose. Vse skupaj je z mrežo podjetij v davčnih oazah, tudi s Profit Clubom v Panami, začelo dobivati mednarodne razsežnosti, vlagatelje pa naj bi zavajala tudi s spletno stranjo, kjer so bili prikazani lažni donosi v realnem času.

Panamska družba naj bi se po zagotovilih združbe ukvarjala z različnimi naložbami v nepremičninske in podjetniške sklade, v resnici pa denarja vlagateljev niso investirali v dogovorjene naložbe, pač pa so ga porabili za druge namene.

Šprah in Petrič sta po poročanju Večera pred osmoljenimi vlagatelji v lažni investicijski sklad in policijo že leta 2012 zbežala v Združene arabske emirate, kjer so Ptujčanko poleti 2014 aretirali na podlagi tiralice in evropskega naloga za prijetje in predajo, nato pa izpustili. Po 13 letih iskanja so jo decembra priprli v Dubaju, nedavno pa predali slovenskim pravosodnim organom.

urska-sprah, okrozno-sodisce-v-mariboru
Sašo Bizjak
Urška Šprah ob prihodu na mariborsko okrožno sodišče.

Očitke zanika

Obtožena je danes pred sodnikom Boštjanom Polegekom zavrnila vse očitke iz obtožnice, ta pa bo sodni postopek pred tričlanskim senatom začel šele, ko bo odločeno o danes vloženi zahtevi obrambe za izločitev po njihovem mnenju nezakonito pridobljenih dokazov.

Zagovornik Gorazd Fišer je namreč prepričan, da ptujski preiskovalni sodnik ni dovolj konkretiziral razlogov za hišne preiskave, na podlagi katerih naj bi očitno prišli do pomembnih dokazov in zasegli predmete ter elektronske naprave.

Predobravnavnega naroka se je udeležilo kar nekaj opeharjenih vlagateljev. Nekateri med njimi so vložili odškodninske zahtevke, drugi so to storili že prej, večina pa jih je pesimističnih, saj ne verjamejo, da bodo karkoli dosegli dokler se pred roko pravice ne znajde tudi Petrič.

Tožilec Hostnik jim je pojasnil, da slednjega organi pregona doslej niso uspeli izslediti, čeprav je tudi zanj ves čas razpisana mednarodna tiralica. Če bi kdorkoli vedel, kje konkretno se nahaja, naj se z informacijami oglasi na policiji, je pozval oškodovance. Ti menijo, da je tudi on v Dubaju ter da Urška Šprah ve, kje je. Njen zagovornik je to zanikal, si pa tudi sam želi, da bi ga lahko v sklopu postopka zoper njegovo klientko zaslišali.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.