Evropske države bi morale prepovedati trgovanje z izraelskim orožjem
Posebna poročevalka ZN za Palestino Francesca Albanese je na današnji javni debati v Slovenski filharmoniji poudarila, da Izrael na zasedenih palestinskih ozemljih izvaja etnično čiščenje in genocid. In prav danes so ZDA proti njej uvedle sankcije.

Posebna poročevalka ZN za stanje človekovih pravic na okupiranih palestinskih ozemljih Francesca Albanese je v javni debati z naslovom "Odgovornost upreti se" med drugim predstavila ugotovitve svojega nedavno objavljenega poročila, ki nosi naslov Od ekonomije okupacije do ekonomije genocida. Poročilo je označila za zelo pretresljivo, saj je po njenih besedah "zložilo koščke sestavljanke".
Opisala je, kako je v sodelovanju s številnimi študenti, profesorji, raziskovalci in drugimi razkrila vlogo tujih podjetij in kapitala v izraelskih kršitvah pravic Palestincev. "V zadnjih 22 mesecih je ekonomija okupacije postala genocidna," je dejala Albanese. Pri tem je izpostavila vlogo kapitalizma in kolonializma. "Naseljenski kolonializem je bil vedno povezan s kapitalom v izvajanju genocida, ubijanju in razseljevanju avtohtonih skupin prebivalstva, in nič drugače ni v Palestini," je dejala.
Izpostavila je tudi vlogo vojaške industrije in povezav med izraelskimi in zahodnimi podjetji, podjetij iz različnih drugih panog, kot sta denimo Airbnb in Amazon, ter določenih institucij, kot so banke in univerze, ki jih je opisala kot "tiste, ki omogočajo genocid". Prvi ukrep, ki bi ga po njenem morale sprejeti zahodne in druge države, je prepoved trgovanja z izraelskim orožjem.
Ob tem je bila kritična do evropske politike, ki se izgovarja na nepristranskost, v resnici pa ščiti okupatorje. "Številne države že desetletja ponavljajo mantro o dveh državah, Izrael pa medtem širi svoje ilegalne naselbine in postaja vedno bolj etnonacionalistična družba," je menila.
V nekaterih evropskih državah pretepajo protestnike
Glede možnih rešitev za izraelsko-palestinski konflikt je ocenila, da bi bilo treba "privilegije nekaterih in zatiranje drugih spremeniti v pravice in priložnosti za vse". Civilni družbi pa je svetovala, naj si strateško prizadeva za zagotavljanje odgovornosti in z odločevalci razpravlja o tem, kaj je izvedljivo in kje sploh začeti. Omenila je tudi vse obsežnejše proteste v podporo Palestini po vsem svetu, med drugim študentov in nekaterih judovskih skupnosti v ZDA.
Opozorila je tudi na represijo v nekaterih državah v Evropi, glede česar je po njenem Slovenija v prednosti pred določenimi državami, kjer pretepajo protestnike in aretirajo zagovornike Palestincev zgolj zaradi izrečenih besed ali sloganov v podporo Palestini.
Upa na boljšo prihodnost za prebivalce ZDA
ZDA so sicer uvedle sankcije proti posebni poročevalki ZN ravno v času njenega sodelovanja v javni debati v Ljubljani, kot razlog pa so navedli spodbujanje Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) k ukrepanju proti ZDA in Izraelu. V prvem odzivu na ta ukrep je Albanese za STA dejala, da nanj nima odgovora, saj je "zelo zaposlena s tem, da poskuša ustaviti genocid". Dodala je še, da "resnično upa na boljšo prihodnost za ZDA in tamkajšnje prebivalce".
"Upor proti sistemu prinese protiupor sistema samega, ki se zdi nepremagljiv", je pred tem v razpravi še dejala Albanese. Pri tem je izpostavila Nemčijo in nekatere druge zahodne demokracije, katerih "liberalne vrednote se sesuvajo same vase". "Pri poslovanju in sodelovanju z Izraelom ni nevtralnosti," je še dejala posebna poročevalka ZN. Opozorila je tudi na vlogo univerz in medijev, ter pozvala tako vlade kot državljane k nadaljevanju prizadevanj za pravico, resnico in odgovornost.
V Sloveniji se počuti zelo dobro sprejeta
V tem kontekstu je pozvala tudi k reformi ZN in ukinitvi pravice do veta, ki jo imajo stalne članice Varnostnega sveta ZN, o čemer sta po njenih besedah danes govorili tudi s predsednico države Natašo Pirc Musar.
Albanese se je v okviru tridnevnega obiska v Sloveniji danes poleg predsednice med drugim sestala še s premierjem Robertom Golobom. Omenila je, da se je v Sloveniji na splošno počutila zelo dobro sprejeto.
Poleg srečanj je v torek v Maribou in danes v Ljubljani gostovala na več pogovorih in predavanjih. Dogodke so organizirali Društvo organizacija za participatorno družbo, Amnesty International Slovenija, Pekarna Magdalenske mreže, Gibanje za pravice Palestincev in Zavod Open. Obisk bo v četrtek zaključila z neformalnim srečanjem z nedavno oblikovano skupino prijateljstva s Palestino v DZ.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se