Kostakovih 55 let


Družba Kostak Krško na današnji dan praznuje 55-letnico delovanja. Rasla in razvijala se je iz nekdanje Komunalne uprave ter se v samostojni Sloveniji preoblikovala v delniško družbo s 43-odstotnim lastništvom občine Krško.
Danes v 300-članskem kolektivu predstavlja dejavnost izvajanja komunalnih storitev komaj 11-odstotni delež v 31,7 milijona evrov prihodka, ki ga v največjem deležu ustvarijo z gradbeno dejavnostjo na spodnjesavskih elektrarnah in s trgovino.
Lanski čisti dobiček je znašal 662.000 evrov, skoraj polovico tega zneska pa je Kostak v obliki donacij poklonil društvom, organizacijam in v posameznih drugih akcijah pomoči, je na današnji tiskovni konferenci povedal predsednik uprave Božidar Resnik.
Družba je lani vložila v raziskave in izobraževanje zaposlenih 118.000 evrov. Želijo se specializirati za določene zahtevnejše naloge v ohranjanju okolja, kot je zaščita reke Save pred naplavinami v akumulacijskih jezovih hidroelektrarn ter kakovost pitne vode.
V gradbeništvu stavijo na tip energetsko varčnih objektov, za kar je dokaz njihova nagrajena poslovna stavba. Letos nameravajo v Krškem zgraditi 19 stanovanj, kjer bodo upoštevani standardi za nižjo porabo energije, gre pa za stanovanja z neprofitno najemnino, je razložil Miljenko Muha, član uprave za tržne dejavnosti.
Lani je Kostak na odvozu odpadkov beležil za 325.000 evrov izgube, od tega 295.000 za storitve na območju občine Krško, razliko pa v Kostanjevici na Krki. Z odlaganjem odpadkov na novomeški deponiji CEROD so se stroški odvoza povišali, vendar je vlada kar 14 mesecev odlašala s soglasjem za dvig cene te storitve. Občina Krško bo iz proračuna in dobička kot solastnica pokrila svoj del izgube.
Jože Leskovar, zadolžen za komunalno področje, priporoča županom občin v CEROD-u, da na bližnji skupščini opozorijo na previsoko ceno odlaganja končnih odpadkov v Novem mestu, ki je nad evropskim povprečjem. Skupna posavsko-dolenjska deponija mora skrbno gospodariti, da bo cena odvoza smeti sprejemljiva za standard občanov ter hkrati spoštovani okoljevarstveni standardi.
Kostak skuša v lastni sortirnici pri Krškem obdelati kar največ odpadkov. Lani so od skupno pobranih 12.000 ton ločeno zbrali in predelali 4.200 ton. Gospodarska kriza in poceni nafta pa je razvrednotila cene teh odpadnih surovin in predelava ta čas sploh ni ekonomska kategorija.
Lani oktobra je Kostak za 2,6 milijona evrov kupil podjetje HPG Brežice in obe podjetji bosta družno nastopili na javnih razpisih za evropska sredstva. Okrepiti nameravajo področje hortikulture in integrirane kmetijske dejavnosti. Zaposliti nameravajo agronome.
Zaradi spektra različnih dejavnosti se kljub krizi ne bojijo, da bodo morali odpuščati. Nasprotno, za visoko kvalificiran kader se bo še vedno našla kakšna nova zaposlitev. ''Ljudje so tisti, ki ustvarijo podjetje in zagotavljajo poslovno stabilnost. Naša uprava se tega zaveda, zato vodimo skrb za zaposlene, za njihovo zdravje in dobro počutje. Izvajamo potrebne ukrepe iz standardov certifikata Družini prijazno podjetje, ki smo ga prejeli lani,'' je povedal Resnik.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
