Priznanje Naša Slovenija 2011 tudi v naš konec

##IMAGE-3434106##
Na sejmu Alpe Adria v Ljubljani so danes podelili priznanja Naša Slovenija 2011. Odbor se je odločil podeliti šest priznanj za ohranjanje dediščine, tri priznanja za njeno raziskovanje in uveljavljanje, dve priznanji za zasluge ter dve za izobraževanje, usposabljanje in ozaveščanje. Med drugimi je nagrado dobil tudi Zavod za kulturo in turizem Velike Lašče, in sicer za raziskovanje in uveljavljanje dediščine - projekt Tu malajne ni vse proč palu Parnasa, multimedijsko predstavitev Trubarjevih "krovaških" malarjev v širše znanem dolgoletnem nizu interpretacije raznovrstne dediščine velikolaških krajev.
Projekt občine Razkrižje Razkriški kot je nagrado dobil zaradi prizadevanja za ohranitev in raznolično predstavitev bogate, širši javnosti premalo znane kulturne in naravne dediščine na vzhodnem obrobju Slovenije, projekt ohranjanja slovenskih hišnih in ledinskih imen na Koroškem krajevnega KD in narodopisnega inštituta Urbana Jarnika pa je po mnenju odbora osupljiv primer (čezmejnega) sodelovanja med stroko in številnimi lokalnimi sodelavci.
Za ohranjanje dediščine so priznanje prejeli Jože Kaker za obnavljanje zapuščenih lesenih kašč in koč ter za dolgoletna prizadevanja pri ohranjanju ljudske stavbne dediščine gornje Savinjske doline s ciljem oblikovanja skansena na domači obnovljeni kmetiji, domačija Antona Aškerca v Laškem za prepričljivo sobivanje družine Aškerčevih in Aškerčevega spominskega muzeja, z zglednim predstavljanjem pesnikovega življenja in hkratnim ohranjanjem tradicionalne kmetije in Občina Ormož za ureditev grajske pristave v Ormožu ter zgledno obnovo nekdanje ruševine s hkratno umestitvijo v živo kulturno-izobraževalno dogajanje širšega okolja.
S priznanjem za ohranjanje dediščine je bila nagrajena tudi Mestna občina Maribor, in sicer za Vetrinjski dvor - za uspešno izveden zahteven projekt rešitve in hkratne mnogostranske sodobne oživitve poprej podirajočega se kulturnega spomenika - in minoritski samostan - za celostno obnovitev ogrožene sakralno-profane stavbne dediščine v mestnem jedru s posrečeno simbiozo med starim in novim. Priznanje je prejela še Mestna občina Velenje za vilo Bianco, in sicer za prepričljivo obnovo historične podobe povsem degradiranega urbanega področja na vstopu v Velenje, sodobno obogatena in oplemenitena z mnogoterimi kulturnimi dejavnostmi in dogodki, je zapisal odbor, ki je odločal o priznanjih.
Za zasluge so priznanje prejeli zakonca Jožica in Ludvik Druml ter Stanko Trap iz Ziljske Bistrice za dolgoletni prispevek k ohranjanju in živosti slovenskega kulturnega izročila v obrobni Ziljski dolini ter Viljem Černo iz Barda v Terskih dolinah za prispevek pri raziskovanju, ohranjanju, uveljavljanju in branjenju izginjajočega slovenstva na pozabljenem skrajnem zahodnem delu t.i. skupnega slovenskega kulturnega prostora.
Za izobraževanje, usposabljanje in ozaveščanje sta priznanje prejela zakonca Jože in Lili Andrejaš iz Radovljice za obnovo in oživitev starodobne hišne lectarske obrti s posebnim poudarkom na izvirnem prikazu, lectarskem sejmu in ustvarjalnih delavnicah, namenjenih tudi hendikepiranim osebam ter transnacionalni projekt v petih državah Jugozahodne Evrope Nateg (kako upravljati (za)varovana območja narave... - pilotno območje Pohorje).
O dobitnikih priznanj je odločal odbor v sestavi Jože Humer, France Zupan, Marija Purgar in Slavko Mežek.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se