Ptuj: Razlastitvenih postopkov bo še več
Razlastitev je postopek, ki zmeraj dvigne veliko prahu. Samo na območju Upravne enote Ptuj trenutno poteka 35 takšnih postopkov. V večini primerov je vlagatelj zahtevka država, precejkrat pa se za to potezo odločijo tudi občine. Zgovoren je podatek, da je v zadnjih desetih letih na Ptujskem v več kot 90 % primerov dejansko prišlo do razlastitve, to pa je dejansko najhujši poseg v lastnino. So lastniki nemočni in jim nepremičnino ali njen del odvzamejo s silo ali gre res za skrajni ukrep v javnem interesu?

Na območju UE Ptuj trenutno poteka 35 razlastitvenih postopkov (sem so všteti tudi postopki, o katerih je že odločeno, pa še niso pravnomočni). Povečini je zahtevan odvzem lastninske pravice, v šestih primerih pa omejitev te pravice zaradi vzpostavitve služnosti; npr. gradnja kanalizacijskega omrežja, daljnovoda ...
Nemalokrat pomembni državni ali občinski projekti zaradi kaprice posameznika ostanejo nerealizirani. Postopek razlastitve naj bi bil namenjen temu, da se takšnim zapletom v prid napredka izognejo, pri čemer pa je odločilen obstoj javnega interesa.
„O razlastitvi odloča upravna enota, o morebitni odškodnini pa samo v primeru, če pride do sporazuma med strankama,“ je pojasnil Metod Grah, načelnik UE Ptuj. Ker v večini primerov sporazumnega dogovora ni možno doseči, o odškodnini odloča sodišče v nepravdnem postopku.
Od skupno 35 razlastitvenih postopkov, kolikor jih trenutno poteka na UE Ptuj, je zahteve v 25 primerih vložila država oziroma državna podjetja, ki nepremičnine potrebujejo za svoje investicije. Gre za DARS, ELES, DRSI in Telekom. Deset zahtev je vložila MO Ptuj, po eno pa občini Hajdina in Majšperk.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se