Kako na Ptuju z avtodomom več dni bivati brezplačno
Ptujski parkirišči na Zadružnem trgu in Ob Dravi postajata vedno bolj priljubljeni lokaciji avtodomarjev. Čeprav je jasno, da gre za parkirišči in ne postajališči, je poleti vedno več - predvsem tujcev – ki brezplačno tudi več dni bivajo v našem mestu. Ne plačajo ne prenočišča ne takse. Na to smo opozorili pred natanko letom dni, a se ni spremenilo kaj dosti. Obstaja razlog, zakaj od turistov ne poberemo potencialnega zaslužka?

Pravila prenočevanja na mestih, ki niso posebej označena kot postajališča ali kampi za avtodome, se med državami razlikujejo. Ponekod so globe za kršitelje zelo visoke, spet drugje to ni prepovedano. V Sloveniji je to področje urejeno z Zakonom o varstvu javnega reda in miru, svoja pravila pa lahko postavijo tudi občine s sprejetjem mestnih odlokov. To so storile občine Piran, Ljubljana, Bovec in številna druga turistična mesta ... Ptuj (še) odloka, ki bi natančneje določal pravila prenočevanja na površinah, namenjenih parkiranju, nima. Kar pa ne pomeni, da je to dovoljeno.
83 evrov globe lahko avtodomarju izrečejo policisti, na Hrvaškem kazen 150 evrov
Po 18. členu Zakona o varstvu javnega reda in miru stori prekršek, kdor kampira na javnem kraju, ki za to ni določen, ali na zasebnem prostoru brez soglasja lastnika ali posestnika. Za prekršek je predpisana globa 83,46 evra. Ta določba prepoveduje kampiranje na mestih, ki za to niso določena. „V praksi to pomeni, da mora tisti, ki želi kampirati na kraju, ki temu ni namenjen, pridobiti soglasje (zadostuje ustno dovoljenje) lastnika zemljišča,“ so pojasnili na policiji.
Če lokalne skupnosti s svojimi predpisi določijo pogoje, območja in red kampiranja, lahko še višjo globo izrečejo tudi občinski redarji in inšpektorji. Po odloku Mestne občine Ljubljana avtodomov in drugih bivalnih vozil ni dovoljeno parkirati kjerkoli na katerikoli javni površini, temveč le na območjih, kjer je to izrecno dovoljeno. Ker Ptuj odloka nima, velja zgolj zakonska omejitev.
Za primerjavo: enako početje bi turiste na Hrvaškem drago stalo. Globa za prenočevanje zunaj kampov pri njih namreč znaša 1000 kun (okrog 150 evrov).
Čakajoč na novo postajališče za avtodome ...
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se