Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

70 let samostojnega delovanja zgodovinskega arhiva


MG
3. 5. 2025, 06.48
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Zgodovinski arhiv Ptuj letos praznuje 70-letnico svojega delovanja. V jubilejnem letu se bodo osredotočili na manjše dogodke in aktivnosti, preko katerih bodo javnosti predstavljali in širili njihovo osnovno poslanstvo, arhiva kot kulturnega središča, kjer skrbijo za ohranjanje pisne kulturne dediščine in jo na spoštljiv način prenašajo na vse generacije. Želijo si, da bi ljudje povsod lahko dostopali do informacij v zgodovinskih dokumentih, tudi tistih, ki so izvorno nastali v digitalni obliki.

cg_arhiv_1.jpg
ČG
Katja Zupanič, direktorica Zgodovinskega arhiva Ptuj

Digitalizacija sploh predstavlja velik izziv, ki ga poskušajo reševati tudi s pomočjo umetne inteligence. Tako je prioriteta njihovega dela nadaljnja skrb za posodobitev celotnega računalniškega sistema, s katerim bodo zagotavljali večjo varnost za ohranjanje podatkov in digitaliziranega gradiva ter varnostno kopiranje.

„Ob 70-letnici ZA Ptuj bomo izdali informativno publikacijo z izborom gradiva, ki se navezuje na samo stavbo arhiva (bivša vojašnica). Maja bomo na ptujski tržnici postavili razstavo Spomin sveta – Slovenska nacionalna lista Unesco Spomin sveta, v sklopu katere je podrobneje predstavljen drugi ptujski mestni statut 1513. Zelo ponosni smo, da se lahko pohvalimo z Listino za vpis na Unescovo Nacionalno listo sveta, ki smo jo v Zgodovinskem arhivu Ptuj prejeli za Ptujski mestni statut 1513 oktobra leta 2022. Jeseni bomo predstavili najzanimivejše fonde in dokumente, ki smo jih v arhiv prevzeli v zadnjih letih, ustvarili zgodbe na predstavitvi posameznih dokumentov, fondov (kot dogodek ali preko YouTube kanala – podcast), ki jih hranimo v arhivu, vezane na obdobje 2. svetovne vojne in konec vojne, prezentacije digitaliziranega gradiva itd.,“ je o prazničnem dogajanju ob 70-letnici ZA Ptuj povedala direktorica Katja Zupanič.

Do nastanka Mestnega arhiva na Ptuju leta 1955 je za arhivsko gradivo na Ptujskem skrbelo Muzejsko društvo, ki je bilo ustanovljeno leta 1893. V letu nastanka je ta imel prostore v treh sobah srednjega južnega trakta nekdanjega dominikanskega samostana, ki so bili za arhiv neprimerni in premajhni. Herbersteinov arhiv s sekretariatom z gospoščinami ptujski grad, Ristovec, Vurberk, Hrastovec in Gornja Lendava je bil v dveh sobah na ptujskem gradu. Leta 1960 je celotna površina arhivskih skladišč znašala le 100 m2. V letu, ko je Ptuj praznoval 1900. obletnico prve pisne omembe v pisnih virih, je Zgodovinski arhiv pridobil prostore Študijske knjižnice, ki se je preselila v minoritski samostan. Po obnovi je pridobil 168 m2 sodobnih arhivskih skladišč z 2.054 tekočimi metri kovinskih arhivskih polic.

cg_arhiv_2.jpg
ČG
V arhivskih depojih hranijo nekaj več kot 4.000 tekočih metrov arhivskega gradiva, ki je razvrščeno v 672 arhivskih fondov in zbirk.

Novi prostori zadostujejo za najmanj 50 let

„S preselitvijo v adaptirane prostore bivše vojašnice na Vičavi 5 je Zgodovinski arhiv Ptuj postal vzorčni primer v slovenskem prostoru glede na zagotavljanje materialnega varstva arhivskega gradiva in njegovega varovanja. Rešili smo dolgoletno prostorsko problematiko, dosegli, da prostorske kapacitete zadostujejo za najmanj 50 let prevzemanja novega arhivskega gradiva, izpolnili mednarodno priznane materialno-tehnične standarde za varovanje arhivskega gradiva in celotno gradivo koncentrirali na eni lokaciji. Prav tako so se s preselitvijo v nove prostore optimizirali delovni pogoji za zaposlene. Nedvomno so zaposleni v našem arhivu tista moč, ki s strokovno usposobljenostjo, vestnostjo in vrhunsko motiviranostjo prispevajo h kakovostnim storitvam, zadovoljnim uporabnikom in širjenju promocije arhiva, našega dela, ki se odzivajo na potrebe okolja in s tem bogatijo kulturno in družabno življenje v okolju in širše. Sodelujemo z raziskovalci, jim svetujemo in posredujemo informacije. Hvaležni smo vsem tistim, ki v nas prepoznavajo zaupanja vredno institucijo, nam izročijo, podarijo dragoceno arhivsko gradivo,“ je Katja Zupanič predstavila pomen pridobitve novih prostorov za potrebe arhivske stroke in ohranjanje narodovega spomina in njegove zavesti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.