Zastareli in dotrajani vodovodni sistem v občinah Spodnjega Podravja
Da je stanje ptujskega vodooskrbnega sistema skrb vzbujajoče, v naših časopisnih člankih opozarjamo že nekaj časa. Ne samo, da so v pitni vodi pesticidi in nitrati, tudi cevi, po katerih priteče voda, niso v najboljšem stanju. 15 odstotkov cevovodov je starih več kot 50 let, abrahamu so vse bližje tudi trije vodnjaki.

Da je stanje ptujskega vodooskrbnega sistema skrb vzbujajoče, v naših časopisnih člankih opozarjamo že nekaj časa. Ne samo, da so v pitni vodi pesticidi in nitrati, tudi cevi, po katerih priteče voda, niso v najboljšem stanju. 15 odstotkov cevovodov je starih več kot 50 let, abrahamu so vse bližje tudi trije vodnjaki.
Občine, ki so lastnice vodovodnega sistema, celo desetletje razpravljajo o nujnosti vlaganj, a vse skupaj se premika po polžje. Evropska sredstva za vlaganje v vodovod so na voljo, za začetek projekta bo potrebno gradbeno dovoljenje, ki pa ga občine nimajo. »V teku je pridobivanje služnosti. Po pridobitvi vseh služnosti bomo vložili projektno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja, vlogo bomo predvidoma oddali v aprilu,« so pojasnili uradniki v ptujski Mestni hiši.
Kot so povedali, pridobitev sofinancerske pogodbe načrtujejo v drugi polovici leta. Obnova vodovoda bo veljala 17 milijonov evrov. Zgradili bodo 33 kilometrov novih cevovodov in nekaj manjših sistemov, preko katerih s pitno vodo oskrbujejo okoli 30.000 ljudi. »Investicija vključuje opremo za telemetrijo in krmiljenje, merilno regulacijske jaške, opremljene za daljinsko upravljanje in nadzor, z elektromotornimi pogoni, merilci pretoka in tlaka. Na sistemu bomo vgradili grobe filtre, klorirno enoto, peščene filtre za odstranjevanje težkih kovin in merilne enote z merilniki nivojev.«

Enormne izgube vode na sistemu
Vodnjaki na ptujskem vodovodu so lani načrpali 4,8 milijona m³ vode, Komunala Ptuj je je prodala 3,7 milijona m³. Izgube vode na sistemu so enormne, izgubi se četrtina načrpane vode, lani je to bilo 1,1 milijona m³. Z obnovo vodovodnega sistema bi se po pojasnilu pripravljavcev projekta izognili drastičnim izgubam. »Investicija bo prispevala k zmanjšanju vodnih izgub in izboljšanju stanja na področju oskrbe prebivalstva s pitno vodo. Posledično se bodo zmanjšali obratovalni stroški, stroški popravil in vzdrževanja, obremenitev vodnih virov ter podaljšala življenjska doba infrastrukture,« so razložili v kabinetu županje MO Ptuj.
19 vodnjakov, najstarejši z letnico 1978
Direktor Komunalnega podjetja Ptuj Janko Širec je dejal, da se sistem oskrbuje z vodo iz 19 vodnjakov; 13 je globinskih, samo šest je plitkih. Plitke vodnjake so bili primorani iz sistema izključiti, saj je voda v njih preveč kontaminirana, da bi jo lahko prodajali za pitno. Začasno rešitev za distribucijo neoporečne vode (morda za nekaj desetletij) je Komunala našla v črpanju globinske vode (iz globin 150 in 200 metrov), vendar pa so ti vodonosniki s količinami vode omejeni. Večina vodnjakov na omrežju je tudi zelo starih, najstarejši delujoči je na pragu abrahama. Gre za plitvi vodnjak v Skorbi, ki ga uporabljajo od leta 1978. Vsi plitvi vodnjaki, ki so še v funkciji, so bili zgrajeni pred 1990 in so na robu življenjske dobe. Pet jih je v Skorbi, eden pa v Lancovi vasi. Amortizacijska doba za vodnjake javnega vodovoda je 40 let, za cevovode pa od 20 do 50 let, odvisno od materialov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se