Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zaradi koronakrize tudi ZRS Bistra v velikih težavah


Dženana Kmetec
26. 4. 2020, 21.50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Posledice koronakrize se bodo odrazile tudi na številu novih projektov, ki naj bi jih izvajali s pomočjo evropskih sredstev v naslednji finančni perspektivi. Regionalne razvojne agencije, kot je ZRS Bistra Ptuj, so namreč v velikih težavah. Znašli so se v šah-mat položaju, primanjkuje jim likvidnostnih sredstev. Dodatne težave povzročajo zamude pri pregledih že oddanih poročil, kar se odraža v nepotrjenih zahtevkih za izplačilo sredstev.

1587649914_cg_ptuj_bistra_celan.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Pravzaprav ga ni področja, ki ne bo čutilo posledic tega, da se je normalno delovanje sveta za nekaj tednov upočasnilo, ponekod celo ustavilo. V velikih škripcih so tudi regionalne razvojne agencije, ki podjetjem, zavodom in občinam pomagajo pri pridobivanju sredstev na razpisih. Posledično bi se to lahko odrazilo tudi v zmanjšanju državnih in evropskih sredstev za projekte in investicije na našem območju. Ni pa to edini razlog za pričakovane zaplete.

»Če kje, potem v Sloveniji zagotovo velja rek, ki pravi, da bolj kot si priden in marljiv, bolj te tepejo. Naš javni zavod, ki ima med ostalim tudi status regionalne razvojne agencije, je krizna zakonodaja v popolnosti izpustila iz praktično vseh oblik pomoči. Onemogočeno nam je uveljavljati pravice, ki se nanašajo na ohranitve delovnih mest zaradi posledic epidemije. Do povračila plač delavcem nismo upravičeni, ker zakon določa, da jih ne smemo prejemati, ker naš delež prihodkov iz javnih virov presega 70 % tovrstnih sredstev. Hkrati pa naš ustanovitelj Mestna občina Ptuj na podlagi odloka ne prevzema nobenih finančnih obveznosti za nastalo izgubo iz naslova finančnih sredstev, ki jih zavod pridobiva izven proračuna ptujske občine. Da je situacija še hujša, nam v tem primeru ne želijo pomagati niti banke, ker kot javni zavod ne smemo imeti pri komercialnih bankah odprtega nobenega računa. S tem smo praktično ostali brez likvidnostnih sredstev, ki pa jih nujno potrebujemo, če želimo izpolniti vse obveze, ki izhajajo iz že podpisanih pogodb na državnih in mednarodnih projektih,« o težavah, v katerih so se znašli, pravi Čelan.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.