Za kmeta je zemlja življenjskega pomena, za podjetje pa samo biznis
Člani sveta ptujske območne enote Kmetijsko-gozdarskega zavoda Slovenije (OE Ptuj KGZS) so se v petek sestali na izredni seji in razpravljali o prenosu državnih kmetijskih zemljišč s Perutnine Ptuj na njeno dosedanje hčerinsko podjetje PP Agro Maribor.

Perutnina Ptuj ima od Sklada kmetijskih zemljišč v najemu 2.700, družba PP Agro pa 1.300 hektarjev obdelovalnih površin. V glavnem so to njive na najrodovitnejših območjih. V skladu z odločitvijo lastnikov, sprejeto na seji skupščine konec oktobra, je Perutnina vse svoje premoženje, pravice, obveznosti, posle in poslovna razmerja, ki so povezani s kmetijsko dejavnostjo, prenesla na PP Agro. S prenosom premoženja in pravic je PP Agro nasledila tudi najemne pogodbe za državna zemljišča, ki jih je imela Perutnina sklenjene s Skladom kmetijskih zemljišč. Prenos najemnih pravic z ene na drugo pravno osebo je popolnoma legitimen in pravno vzdržen, v skladu z Zakonom o gospodarskih družbah gre za univerzalno pravno nasledstvo.
Slovensko zemljo naj obdeluje slovenski kmet
Kmetje, združeni v okviru KGZS, so nad tem razočarani. Menijo, da bi bilo prav, da bi se najemna pogodba zaradi prenosa na drugega imetnika morala razdreti, zemljo pa da bi najeli in obdelovali slovenski kmetje v okviru družinskih kmetij. Kot so opozorili na seji območne enote sveta KGZS, prenos najemnih pogodb med kmetovalci kot fizičnimi osebami ni tako enostaven. Pojasniti je treba, da je kmetijska dejavnost v Sloveniji lahko organizirana v več pravno-formalnih oblikah. Kmet je lahko fizična oseba, samostojni podjetnik (s. p.), s kmetijsko dejavnostjo se lahko ukvarjajo podjetja (d. o. o.), zadruge (z. o. o.), delniške družbe (d. d.) in morebiti še katera druga organizacija v obliki pravne osebe.
»Kmetje na zemljo čakamo kot pes na kost«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se