Pomoč na domu se draži, povpraševanje narašča

##IMAGE-3425293##
Zaradi gospodarske krize in vladnih ukrepov se je v nekaterih občinah po Sloveniji letos ali v preteklem letu podražila storitev pomoči na domu. Kot kažejo podatki mestnih občin, starejši občani pomoč na domu kljub temu potrebujejo in jo zaenkrat v večini občin uporabljajo v nezmanjšanem obsegu. Cena pomoči na domu za zdaj ostaja nespremenjena v mestnih občinah Maribor, Novo mesto, Slovenj Gradec, Kranj in Murska Sobota.
V mestni občini Novo mesto znaša cena storitve za uporabnika ob delavnikih 5,50 evra na uro, ob nedeljah 6,60, ob praznikih pa 7,10 evra na uro. Po besedah Milene Dular, direktorice Doma starejših občanov Novo mesto, ki pokriva potrebe sedmih dolenjskih občin, so lani zabeležili 16-odstotni porast izvajanja storitve. Občinam so v domu predlagali, da bi za uporabnike cene ostale nespremenjene. To bi za občine pomenilo nekoliko večje stroške. Te po besedah Dularjeve odločitve še niso sprejele.
Med občinami, ki so podražile storitev pomoči na domu, izstopa Mestna občina Ptuj z 48-odstotno podražitvijo julija lani. Uporabniki za uro storitve tako plačajo šest evrov, medtem ko so prej le dobre štiri evre. "Poslabšanje družbenih razmer in ekonomska kriza posledično vplivata tudi na uporabnike storitev. Zaradi ukinitve subvencioniranja zaposlitev pri izvajanju programov pomoči družini na domu s strani države, se je cena storitve od julija 2011 povišala v breme uporabnikov in občinskega proračuna," pojasnjujejo na mestni občini Ptuj. Zaenkrat odpovedi storitev ne zaznavajo, opažajo pa, da je po podražitvi upadlo število ur koriščenja storitev. V občinskem proračunu je za namen izvajanja pomoči na domu letos sicer načrtovanih 135.840 evrov, o nadaljnjem dvigu cen za občane pa trenutno ne razmišljajo.
Pomoč na domu se je letos podražila še v mestnih občinah Ljubljana, Koper in Celje. V Kopru so ceno za uporabnika dvignili februarja letos na 5,10 evra na uro. Ob tem pa ne opažajo odpovedi storitve, navajajo na koprski občini.
Ekonomska cena pomoči na domu v Celju znaša 18,39 evra na uro, cena za uporabnika pa 4,10 evra na uro. V primerjavi z letom 2011 se je cena za uporabnika povišala za 20 centov, medtem ko je ekonomska cena ostala na isti ravni. Zaradi dviga cene ni opaziti upada naročanja storitev, ugotavljajo na celjski občini. Je pa zaradi nove socialne zakonodaje storitev odpovedal en uporabnik, ki bi bil sicer oproščen njenega plačila.
Na območju Mestne občine Ljubljana (MOL) storitev pomoči na domu v okviru javne službe opravljata Zavod za oskrbo na domu Ljubljana (ZOD) in Zavod Pristan. Cena oskrbe v ZOD se je za uporabnike s februarjem podražila s 3,10 na 3,61 evra na uro. Cena oskrbe v Zavodu Pristan znaša 3,35 evrov na uro. Ob nedeljah se cena poviša za 30, ob praznikih pa za 35 odstotkov, navajajo na MOL in dodajajo, da občina subvencionira stroške storitev pomoč družini na domu v višini 80 odstotkov.
Na MOL sicer ugotavljajo, da se povpraševanje v zadnjem času ni spremenilo, v zadnjih letih pa počasi narašča. Upravičencev do pomoči na domu v ZOD je bilo lani okoli 1100, v Zavodu Pristan pa okoli 110.
V mestni občini Slovenj Gradec znaša ekonomska cena storitve 15,98 evra, prispevek uporabnika pa 5,5 evra na uro opravljene storitve oziroma 34 odstotkov k celotni ceni. Stroški socialne oskrbe na domu so v slovenjgraški občini lani sicer znašali dobrih 60.000 evrov. Nekaj več kot 46.000 evrov je iz proračuna zagotovila občina, dobrih 14.000 evrov pa so prispevali uporabniki. V letošnjem letu bo občina zagotavljala enak obseg storitve.
Zaradi krize ne zaznavajo upada povpraševanja po storitvi. Ugotavljajo pa, da se ljudje odločajo zanjo predvsem zaradi hujšega poslabšanja zdravstvenega stanja svojca, ko bližnji sorodniki ne morejo več sami poskrbeti zanj.
V Mariboru znaša storitev pomoči na domu za uporabnike 4,53 evra na uro ob ekonomski ceni 16,34 evra na uro. Kot pojasnjujejo na Mestni občini Maribor, letos za izvajanje pomoči na domu načrtujejo 826.300 evrov. Trenutno ne predvidevajo sprememb cen. Odpovedi varovancev ne beležijo, interes po storitvi je takšen, da imajo celo čakalno vrsto.
V kranjski mestni občini uporabniki za uro pomoči na domu še vedno plačajo 4,2 evra ob ekonomski ceni 16,46 evra. Občina bo za pokrivanje svojega deleža pri zagotavljanju pomoči na domu letos predvidoma namenila dobrih 444.000 evrov, od tega bo šlo 10.000 evrov za nakup dveh avtomobilov za službo pomoči na domu.
V Novi Gorici uporabniki ob ekonomski ceni 18,71 evra plačajo 4,17 evra za uro pomoči na domu. Preostalo se krije iz proračunskih sredstev novogoriške mestne občine, manjši delež pa iz državnega proračuna, sporočajo iz Mestne občine Nova Gorica.
Cena pomoči na domu ostaja na isti ravni kot v preteklem letu tudi v Mestni občini Murska Sobota. Kot so pojasnili, ne beležijo odpovedi storitve. Občina namreč uporabnikom subvencionira ceno v višini 60 odstotkov ekonomske cene, ki znaša 17,90 evra. Uporabnik tako plača le 40 odstotkov cene storitev neposredne oskrbe, torej 5,80 evra na uro pomoči.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se