Podravje: Hmeljarji uvažajo tuje sezonske delavce, ker domačih ni
Kmetijske panoge so letošnjo sezono pred posebnim izzivom, saj so v večji meri odvisne od delavcev iz držav, ki so se znašle na rdečem seznamu. Največ tovrstnih delavcev prihaja iz Romunije, pa tudi iz Bosne in Hercegovine ter Srbije. Delovna konica ob sezoni pobiranja pridelka je tako zelo odvisna od sezonskih delavcev, da so jim hmeljarji plačali nastanitev in hrano za čas odrejene 14-dnevne karantene.

»Gre za naravo dela, ki je vezana na letni čas, razvojno fazo rastlin ter tehnologijo pridelave. Pri delu na poljih in v nasadih se namreč težko izognemo delovnim konicam, ko je treba delovno silo okrepiti. Tovrstna opravila je namreč treba opraviti hitro in v omejenem časovnem obdobju. Trenutno se s potrebami po sezonskih delavcih srečujeta predvsem panogi hmeljarstva in sadjarstva, ki enako kot vsako leto potrebujeta sezonsko delovno silo. Še vedno je največje povpraševanje po tujih sezonskih delavcih,« pojasnjujejo na Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KZGS).
Podjetje Hmelj Dornava sezoncem omogočilo karantensko bivanje
Največjo potrebo po delavcih migrantih imajo v hmeljarski in sadjarski industriji. Predvsem prva je od te delovne sile odvisna v takšni meri, da so delavce za 14 dni nastanili v karanteni. »Pripeljali smo jih 30, kljub karanteni so bili pripravljeni priti. Za ta čas, 14 dni, smo jim omogočili hrano in stanovanje,« nam je pojasnil Drago Ciglar, direktor družbe Hmelj Dornava, sicer drugega največjega pridelovalca hmelja v državi.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se