Ptuj: Agonija kmetijskega izobraževanja- zastareli programi ostajajo brez dijakov
Obstoj kmetijskih programov pod okriljem Šole za ekonomijo, turizem in kmetijstvo (ŠETK) je pod vprašajem. Številke same po sebi pričajo, da je stanje alarmantno. V lanskem šolskem letu se je v prvi letnik programa Kmetijsko-podjetniški tehnik vpisalo samo pet dijakov, ŠETK pa ima samo za to smer na voljo 28 vpisnih mest. Prav nič bolje ne gre ostalima dvema programoma – v prvem letniku so samo štirje cvetličarji in sedem gospodarjev na podeželju.

Dejstvo je, da je zanimanje za izobraževanje na področju kmetijstva povsod po Sloveniji v upadu, vendar tako slabo kot na Ptuju ni nikjer.
Kmetijska šola Grm Novo mesto je septembra lani v prvi letnik programa Kmetijsko-podjetniški tehnik vpisala 25 dijakov. Veliko bolje je tudi na Biotehniški šoli Maribor, kjer je v prvem letniku 10 kmetijsko-podjetniških tehnikov, v Biotehniškem centru Naklo jih poučujejo 16. Precej boljši vpis v primerjavi s Ptujem je tudi na programu gospodar na podeželju: v Novem mestu jih je v prvem letniku 16, v Naklem pa 20. Da o drugih, sodobnejših programih kmetijskih šol (ki jih na Ptuju ni) niti ne govorimo posebej. Mnogi upravičeno menijo, da so kmetijski programi na Ptuju že vrsto let zastareli, predvsem pa mladim ne ponujajo tistega znanja, ki bi ga danes potrebovali pri delu na kmetiji.
Dijaki potrebujejo sodobnejše programe, profesorji ne sledijo napredku
Harbova: »Programi so potrebni prenove«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se