Sp. Podravje: O razprodaji velikih podjetij, nekdanje družbene lastnine
Nedavna namera o prodaji Skupine Sava (in Term Ptuj) madžarskemu lastniku je tudi med Ptujčani sprožila nemalo debate, katera podjetja v spodnjepodravski regiji so še sploh v slovenskih rokah. V času nekdanje Jugoslavije je bilo celotno gospodarstvo družbena lastnina. Po osamosvojitvi sta na vrata potrkala nov družbeni in ekonomski sistem, demokracija in kapitalizem z divjo privatizacijo prej družbenega imetja, nato pa razprodaja velikih podjetij, ki so bila temelj dotedanjega gospodarstva.

Prodali so podjetja, ki so bila v dobri kondiciji in zasebnemu kapitalu zanimiva že sama po sebi, pa tudi tista v rdečih številkah, a so imela trg ter ekonomski potencial in so ob zamenjavi lastništva na novo zaživela, se razvijala in začela ustvarjati dobičke.
Kaj nam pove obdobje minulih 30 let? Smo Slovenci res tako kapitalsko in menedžersko nesposobni, da nam velikih nekoč državnih podjetij ni uspelo obdržati v domači, slovenski lasti? Zanimivo je namreč, da ko so lastniki podjetij postali tujci, so v poslovanju zavladale zelene številke. Morda pa je treba pogledati v ozadje, pod prste politiki, ki je ves čas, ne glede na barvo in politično prepričanje, tako ali drugače upravljala z velikimi podjetji, barantala z njihovo lastnino, jih izčrpavala in nastavljala vodilne kadre, pa če so ti bili za to sposobni ali ne. Slovenska politika se neprenehoma vmešava v gospodarstvo, kjer ni njeno mesto. Rezultat takšnega upravljanja je današnje stanje, ko je glavnina nekoč državnih slovenskih podjetij v lasti tujcev. Številni lastniki prihajajo z območja držav nekdanje Jugoslavije, ki so v skupni državi v primerjavi s Slovenijo veljale za ekonomsko manj razvite.
Kako se je razkosal in lastninil Kmetijski kombinat
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se