O redukcijah javne razsvetljave v občinah ne razmišljajo
V prav vseh spodnjepodravskih občinah je že urejena javna razsvetljava; ponekod praktično že skoraj povsod, drugod le v najbolj strnjenih naseljenih območjih. Velika večina občin je potratne svetilke tudi že zamenjala ali pa menjuje z varčnejšimi LED-svetili. Stroški porabe električne energije za javno razsvetljavo so posledično seveda zelo različni od občine do občine; od le nekaj tisoč do več kot sto tisoč evrov letno.

Marsikje je v sklop javne razsvetljave vključena tudi osvetlitev cerkva in drugih sakralnih objektov. Stroški osvetljevanja cerkvenih stavb – tam, kjer jih vodijo ločeno – so zelo nizki, saj ne dosegajo niti tisočaka letno. Velika večina občin ima urejeno tudi regulacijo delovanja javne razsvetljave, kar pomeni, da ponoči luči ne gorijo ali pa gorijo z zelo znižano močjo. Kljub priporočilom vlade o zmanjševanju stroškov pri porabi energentov pa občine ne razmišljajo o nadaljnjih, dodatnih redukcijah javne razsvetljave. Po njihovih izračunih naj bi bilo namreč dodatno ugašanje svetilk premalo ekonomično oz. ne bi prineslo vidnega prihranka sredstev.
Sicer pa so med največjimi porabniki (in plačniki) po pričakovanjih največje občine: MO Ptuj, Ormož in Slovenska Bistrica
Ptuj: 184.000 evrov
V letu 2021 je Mestna občina Ptuj za delovanje javne razsvetljave porabila 184.335 evrov (z DDV).
Primerljiv znesek je planiran tudi letos, in sicer 182.000 evrov. Javna oz. cestna razsvetljava je bolj ali manj urejena v vseh četrtnih skupnostih. Za zdaj še kakšnih varčevalnih ukrepov na tem področju ne izvajajo. "Vklop oz. izklop javne razsvetljave je avtomatiziran preko krmilno-regulacijske opreme z vgrajeno astro uro. Javna razsvetljava se tako vklaplja ob sončnem zahodu in izklaplja ob sončnem vzhodu. Trenutno se v MO Ptuj t. i. redukcija ne izvaja," pojasnjujejo na ptujski občini. Ocenjujejo, da z izklopi niti ne bi veliko prihranili: "Glede na to, da je javna razsvetljava izvedena pretežno s svetilkami LED manjših moči, ocenjujemo, da z izklapljanjem ne bi veliko prihranili. Groba ocena je okrog tri odstotke."
V sklopu javne razsvetljave osvetljujejo tudi ptujski grad, mestni zvonik ter nekaj drugih stavb kulturne dediščine. Porabo razsvetlitve teh objektov ocenjujejo do 0,2 % skupne porabe.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se