Kdo reže vejo slovenskim fotografom?
Vladna napoved o tem, da se bo fotografiranje za izdajo identifikacijskega dokumenta v prihodnje opravljal kar na upravnih enotah, je izredno presenetila Obrtno-podjetniško zbonico Slovenije, še posebej pa njeno sekcijo fotografov. Tako naj bi ministrstvo za javno upravo do 28. marca leta 2022 zagotovilo opremo za fotografiranje, do 15. januarja 2022 pa naj bi pripravilo tudi zakonske podlage za ta nova opravila na upravnih enotah.

Napovedani ukrep pa je nova grožnja slovenski fotografski dejavnosti. Če bo uvedena, bodo nekateri prisiljeni zapreti svoje ateljeje, mnogi pa tudi odpuščati zaposlene. V OZS in njeni sekciji fotografov se trudijo, da bi problematiko prepoznali tudi v slovenski vladi in pristojnih ministrstvih ter skupaj pripravili rešitve za prihodnost fotografov, ne pa za ukinjanje te dejavnosti.
To ni nobena poenostavitev, čakalne dobe bodo še daljše
Tudi v OOZ Ptuj, skupaj s sekcijo fotografov, ugotavljajo, da ni resnih argumentov, s katerimi bi upravičili fotografiranje v upravnih enotah, je povedal direktor Boris Repič. Kot sicer navajajo v vladni napovedi za to spremembo, naj bi šlo za administrativno poenostavitev, s čimer pa se v zborničnem sistemu ne strinjajo. Že doslej so bile dolge čakalne dobe za izdajo vseh teh identifikacijskih dokumentov. Če bi te fotografije zajemali na upravnih enotah, bi ti postopki zagotovo še bolj obremenili tam zaposlene delavce, posledično pa bi se še podaljšale tudi čakalne vrste. Prenos fotografiranja iz stroke v upravno sfero pomeni tudi poseganje v tržno dejavnost, konkuriranje države storitveni dejavnosti, ki bo še bolj osiromašena, kot je že sedaj. Zaradi velikega upada prometa v času koronavirusa so namreč odpadli številni dogodki, ki so pomenili preživetje fotografom. Zdaj pa jim grozi še odvzem fotografij za dokumente. V teh korona časih so bile za fotografe te fotografije zelo pomembne, da so sploh lahko preživeli.
Eden od argumentov za prehod na nov način zajema naj bi bila tudi varnost, ker naj bi prihajalo do ponarejanja in zlorab. Uradni podatki kažejo, da je bilo tega zelo, zelo malo, zato tudi ta argument ne pije vode, so prepričani v OZS. Slovenski fotografi so se usposobili, da fotografije za dokumente naredijo takšne, kot morajo biti.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se