Slovenija je prepoznavna po čebelarstvu





Delegacija čebelarske zveze s predsednikom Boštjanom Nočem na čelu je v okviru obiskovanja vseh slovenskih čebelarskih društev v petek obiskala Čebelarsko društvo Stična. V sejni sobi občine Ivančna Gorica sta zbrane v imenu društva pozdravila predsednik Alojz Janežič in Jožica Pevec.
Janežič je predstavil društvo, ki bo letos praznovalo 80 let. Pohvalijo se lahko z bogato zgodovino spodbujanja čebelarstva, pri čemer sta imela pomembno vlogo tudi cistercijanski samostan v Stični in grad Podsmreka, ki je bil nekaj časa v lasti pomembnega čebelarja Emila Rotschütza, zaslužnega za prepoznavnost kranjske čebele.
Društvo, ki povezuje čebelarje v sedmih krajevnih skupnostih občine Ivančna Gorica, ima trenutno 80 članov. Ob visokem jubileju načrtujejo izdajo publikacije, postaviti pa nameravajo tudi spominsko obeležje rojaku Jožetu Jeriču na Gradišču. V njihovih načrtih je tudi postavitev učnega čebelnjaka.
Po besedah predsednika ČZS Boštjana Noča si je zveza pred dobrim letom in pol zadala zahtevno nalogo, da skupaj z državo doseže razglasitev svetovnega dneva čebel v okviru Organizacije združenih narodov. Pobudo Slovenije podirajo vse države in ko bodo urejene vse formalnosti, bo po 20. maj vsej verjetnosti res postal Svetovni dan čebel. »Zdaj so pa čebelice priletele«, pravijo vsi tisti, ki se srečujejo v tujini s slovenskimi promotorji te pobude, saj so čebele postale nekakšen prepoznavni znak Slovenije.
Ključno je tudi, da bo pobudo podprla Organizacija za prehrano in kmetijstvo pri Združenih narodih, FAO. S tem namenom se bo 20. maja čebelarskega praznika v Račah udeležil tudi predsednik FAO. Razglasitev svetovnega dneva čebel pričakujejo prihodnje leto, prvo praznovanje pa v letu 2018.
Tudi na tokratnem obisku je predsednik Noč izpostavil afero o škodljivosti medu in povedal, da gre za napad na celoten sistem lokalne samooskrbe. Analize so dokazale, da v slovenskem medu ni bilo najdenih škodljivih snovi.
Župan Ivančne Gorice Dušan Strnad je na obisku povedal: »V naši občini se ne pogovarjamo samo o tem, da smo čebelam prijazna občina, ampak dejansko za to tudi nekaj naredimo. Samo s skupno podporo in vsemi akterji lahko čebela ostane in obstane ter si pridobi tisto mesto, ki ji pripada in ki ga mora imeti. Samo s skupnimi močmi lahko dosežemo, da bo ta imenitna ideja o svetovnem dnevu čebel tudi sprejeta. V občini Ivančna Gorica imamo dve čebelarski društvi, ki sta dobro ozaveščeni o tem, kako je treba bivati v sožitju čebela – narava – kmetijstvo. Hvala šolam in vrtcem, ki vedno znova v sodelovanju s čebelarji učijo najmlajše in jim dajejo tudi praktični zgled. Tu mislim na medeni zajtrk, zadnja leta poimenovan kot tradicionalni slovenski zajtrk, ki se ga z veseljem udeležim«, je še dodal Strnad, ki želi vsem čebelarjem veliko uspeha pri tem projektu.
Dobro sodelovanje s čebelarji je ocenil tudi predsednik Kmetijsko – gozdarske zbornice Slovenije, Cvetko Zupančič, ki je prepričan v uspeh pobude slovenskih čebelarjev. Glede aktualnih dogodkov v zvezi s prehranskimi aferami, pa je dejal, da je nujno sodelovanje kmetijcev in čebelarjev.
Ob zaključku srečanja je predsednik ČZS prisotnim podelil še listino o podpori projektu »Svetovni dan čebel združuje Slovence in povezuje svet«.
Za to priložnost so kratek kulturni program pripravili najmlajši iz vrtca Ivančna Gorica - enota Pikapolonica, citrarka Eva Medved pa je zaigrala čebelarsko himno, je o obisku zapisal Gašper Stopar iz občine Ivančna Gorica.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se