Mali Romi radi zahajajo v mobilno učilnico v naselju


V romskem naselju v Dobruški vasi, na hišni številki 35, že od maja stoji kontejner, v katerem poteka mobilna učilnica. V njej se romski otroci s pomočjo strokovnih sodelavk policije Mine Pušljar in Vide Slivšek skozi igro učijo slovenskega jezika, delovnih navad in dnevne rutine, ki jim bo olajšala vstop v šolo, izobražujejo se o higieni, itd. V bistvu je to nekakšen romski vrtec. Obiskuje ga okrog 17 predšolskih otrok, vsakodnevno jih povprečno prihaja po dvanajst, med počitnicami pa mnogo več.

Takšno učenje, ki pomaga k socializaciji Romov, poteka v okviru projekta Skupa-j, ki se mu je policija pridružila zaradi preprečevanja diskriminacije ter krepitve sobivanja med Romi in večinskim prebivalstvom (ime projekta izhaja z romske besede skupa, ki pomeni skupaj, dodana pa je še črka j, kar nazorno združuje romsko in slovensko besedo z enakim pomenom). Podprla ga je tudi Evropska unija (80-odstotno) in ker se izkazuje kot zelo uspešen, upajo, da bo z evropskim denarjem podprt še naprej.
Predstavitev projekta v samem romskem naselju so te dni predstavili Generalna policijska uprava v sodelovanju s Policijsko upravo Novo mesto, Občino Škocjan in OŠ Frana Metelka Škocjan, udeležili pa so se je generalni direktor policije Stanislav Veniger, direktor novomeške PU Janez Ogulin, škocjanski župan Jože Kapler in ravnateljica šole Irena Čengija Peterlin. Romski otroci so pokazali, česa vse so se v kratkem času naučili – zapeli so, zaplesali, recitirali pesmi, kratek kulturni program so predstavili tudi romski otroci, ki že obiskujejo osnovno šolo.

Kot je povedala ravnateljica Čengija Peterlinova, je letos v prvi razred že vstopilo nekaj otrok, ki so se prej učili v mobilni učilnici in razlika je opazna – lažje so sprejeli navade in rutine šolskega vsakdana, niso bili tako preplašeni, niso jokali ob vstopu v šolo, razumeli so učiteljico in lažje sledili njenim navodilom. »Skratka ta učilnica je ustrezen korak na poti socializacije romskih otrok, «meni. Tudi župan Kapler je zadovoljen in upa, da bodo počasi za takšno mobilno učilnico navdušili tudi dobruški Romi v drugem delu naselja, kjer so potrebe še večje, a za enkrat so takšno pomoč zavrnili.

V okviru enoletnega projekta Skupaj-j poleg mobilne učilnice delujejo tudi delavnice za prepoznavanje in preprečevanje nestrpnosti za javne uslužbence, ki delajo z Romi – organizirali so jih že osem od 12 na Dolenjskem, v Beli krajini, v Posavju in SV Sloveniji, učijo pa se tudi osnov romskega jezika, kar jim olajša komunikacijo in sodelovanje.
V romskem naselju v Dobruški vasi živi okrog sto šoloobveznih otrok, v škocjansko osnovno šolo jih redno prihaja preko 60. V prvem razredu jih je letos deset. Število romskih otrok v šoli narašča, zato je nepogrešljiva pomoč romskega koordinatorja Mitje Novaka, ki prihaja prav iz naselja, in ki v šoli dela že deset let. Poleg njega imajo še eno romsko pomočnico.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se