Lubadarji povzročili za več kot 100 milijonov evrov škode
Lubadarji tudi letos ogrožajo slovenske gozdove. Lani je obseg poškodb presegel pričakovanja, saj je bilo zaradi lubadarjev posekanih 1,8 milijona m3 dreves, letos naj bi bila ta številka še višja.

Skupno je bilo zaradi lubadarjev letos posekanih že blizu 1,2 milijona m3, po predvidevanjih pa bo skupni posek zaradi lubadarjev presegel dva milijona m3. Po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije je bilo do konca septembra za posek označenih 1,75 m3 z lubadarji napadenih iglavcev, največ v gozdnogospodarskem območju Ljubljana in Postojna.
Dobršen del največjih količin za posek označenega drevja zaradi lubadarjev se ujema z območji žledoloma iz leta 2014 in s predeli, kjer je učinek suše še toliko večji. Smrekov lubadar je trenutno tisti, ki povzroča največ poškodb na smreki, je navedlo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Razvoj smrekovega lubadarja je dodatno pospešilo tudi segrevanje ozračja, visoke temperature namreč pospešijo razvoj lubadarjev, hkrati pa oslabijo vitalnost smrek, kar je skupaj z razpršenimi poškodbami po vetru pomenilo večjo prehrambno kapaciteto za lubadarje, je pojasnila Marija Kolšek, pristojna za področje varstva gozdov na Zavodu za gozdove. »Strokovnjaki tako ocenjujejo, da je ogrožena kar tretjina gozdov, nastala škoda pa naj bi že presegala 100 milijonov evrov,« so zapisali v Novi Sloveniji.
Širjenje je mogoče preprečiti le s posekom
Posek zaostajal v državnih in zasebnih gozdovih
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se