Samo gola kultura - FKK v dolenjskih Benetkah

##IMAGE-3048307##
Festivala kulture Kostanjevica bo potekal od srede, 2., do sobote, 5. septembra. Ker je zaradi trenutnih razmer število obiskovalcev na vsakem posameznem dogodku festivala omejeno, bo za obisk nujno potrebna rezervacija oziroma prijava na posamezen dogodek. Vse tiste, ki se še niste prijavili, vas naprošamo, da to storite čimprej, saj se mesta hitro polnijo. Prijave so na voljo na naši spletni strani http://www.fkk2020.si/. Prijaviti se morate na vsak posamezen dogodek. Se vidimo kmalu! :)
Opis dogodkov FKK 2020
Sreda, 2.9.
Otvoritev festivala
20.00 - Lačni Franz (akustični set)
Legendarno skupino Lačni Franz ni potrebno posebej predstavljati. Od leta 1979 do 1994 so posneli 9 albumov in 4 kompilacije, ki so jih z nenehnim nastopanjem predstavili po vseh republikah nekdanje Jugoslavije. Letos se nam bodo na Festivalu Kulture Kostanjevica 2020 predstavili v pomlajeni zasedbi. Še vedno so angažirani, žanrsko samosvoji in njihove pesmi iz železnega repertoarja so samo še pridobile na aktualnosti.
Zasedba: Zoran Predin (vokal), Anej Kočevar (bas), Luka Čadež (bobni), Boštjan Artiček (klaviature) in Tine Čas (kitara).
Četrtek, 3.9.
20.00 - Žetev in kletev
Zaporedje pripovedi in impresij iz slovenske mitologije Žetev in kletev skozi dva igralca raziskuje osupljive pokrajine, skrivnostna bitja in krvoločne like, ki tlijo v slovenski podzavesti. To so svetovi, kjer iz zlatega jajca teče sedem rek, kjer Kurent živi na luni, kjer bogovi besnijo, kjer vile, Jaga baba in siloviti kozli obvladujejo gorovja, kjer radovedni in neustrašni posamezniki trkajo ob izobilje in neznanskost čudežnih pokrajin. V času, ko narodi izkoriščajo svoje mitologije za utemeljevanje fašizma ali pa jih manjšajo na zgolj vzgojno sredstvo za otroke, poskuša uprizoritev poiskati vrednost naših, potlačenih svetov nekje drugje – v njihovi čudnosti in lepoti.
Avtorja besedila: Eva Stražar, Urban Kuntarič
Scenograf: Dan Pikalo
Kostumografka: Nina Čehovin
Oblikovalec svetlobe: Juš A. Zidar
Oblikovalec zvoka: Jurij Alič
Mentor: red. prof. Branko Šturbej
Igrata: Eva Stražar, Urban Kuntarič
22.00 – Karavana
Na sončni strani Karavank je pred dobrima dvema letoma nastala skupina, ki sliši na ime Karavana.
Fant, ki v gozdu sreča smrt. Pijanec, ki išče srečo. Vaški posebnež, ki iz otrok kuha žajfo, so le nekatere od usod, skozi katere vas v pesmi popeljejo člani skupine Karavana.
Nenavaden septet, sestavljen iz študentov vseh treh ljubljanskih akademij, prisega na akustiko. V svojih skladbah pa se poigrava z različnimi glasbenimi žanri, od avtorskih etno popevk, preko gipsy swinga in šansonov, ki gredo hitro v uho in tam ostanejo. Na Festivalu Kulture Kostanjevica se bodo predstavili v zasedbi: Lovro Zafred, Luka Krof, Martin Vogrin, Gašper Lovrec, Ivana Percan Kodarin, Ema Kobal in Lucija Harum.
Petek, 4.9.
20.00 – Psiho
Psiho prekorači meje, a ne potrebuje ekscesa, da bi bil razumljen. Brezkompromisno se bori z vsiljenimi normami in išče izhod. Preizkuša meje dovoljenega in sprejemljivega. Psiho je študija patološke osebnosti in eksperiment, ki lahko uide izpod nadzora.
Nova avtorska predstava Jaše Kocelija, za katero je besedilo napisal Davorin Lenko. Psiha so med drugim navdihnili film in roman Ameriški psiho, liki in dela Teda Bundyja, Metoda Trobca in nekaterih drugih serijskih morilcev. In seveda bolestna lepota slovenske glasbe iz osemdesetih. Gledališče Glej se bo s predstavo Psiho prvič predstavilo na Festivalu Kulture Kostanjevica.
Igralec: Domen Valič
Režiser: Jaša Kocelj
Avtor besedila: Davorin Lenko
Scenograf: Darjan Mihajlović Cerar
Kostumografinja: Branka Pavlič
Glasbena podoba: Miha Petric
Fotografinja: Mankica Kranjec
Oblikovanje luči in tehnično vodenje: Grega Mohorčič
Izvršna produkcija: Barbara Poček, Anja Pirnat
Produkcija: Gledališče Glej
22.00 Čao Portorož
Nabrita domača zasedba nas bo na Festivalu Kostanjevica na Krki pozdravila z novo, tretjo ploščo POP. Podivjanemu rokenrolu in sladkosti indie rocka zdaj dodaja elektronske zasuke, ki jih narekujejo odločni udarci ritem mašine in nalezljive sintovske linije. Alter rock 90. let še naprej teče po žilah; evforijo dvigujejo značilni, večjezični vokalni vzkliki, v njihovi pankovski drži pa se še vedno čuti starošolski jugo temperament. Od Portoroža čez cel Balkan, širšo regijo in še dlje – “čao” razumejo povsod.
Čao Portorož sestavljajo Ivian Kan Mujezinović (bas, sint, vokal), Gregor Andolšek (kitara, bas, vokal), Anže Petrič (kitara) in Aljoša Cetinski (bobni).
Sobota, 5.9.
20.00 – Gejm
Ljudje, ki so prepešačili pol sveta, da bi pobegnili pred vojnami, preganjanjem, nasiljem in uničujočo revščino, zadnjih dobrih sto kilometrov poti, poti, ki jih v Bosni in Hercegovini še loči do njihovega cilja v Evropski uniji, imenujejo gejm (iz the game – igra).
Gejm nima pravil, zakoni ne veljajo, policijska pooblastila so neomejena, nasilje vse brutalnejše, nevarnosti vse večje, možnosti pa vse manjše in poti čedalje bolj oddaljene Številni poskušajo večkrat, tudi dvajset-, tridesetkrat: enkrat jim mora uspeti.
Za marsikoga se gejm konča usodno. Na naših mejah je po dostopnih podatkih življenje do zdaj izgubilo okoli dvajset ljudi. Avtorski projekt Gejm preizprašuje vlogo in odgovornost Slovenije in njene mejne politike za življenje in usodo ljudi na begu.
Režija: Žiga Divjak
Koprodukcija: Slovensko mladinsko gledališča in Maska Ljubljana
Besedilo je nastalo na podlagi pričevanj, zbranih v bazi podatkov Border Violence Monitoring.
Zasedba: Primož Bezjak, Sara Dirnbek, Maruša Oblak, Matej Puc, Vito Weis.
Pomoč pri raziskavi: Maja Ava Žiberna
Asistenca režije: Ana Lorger, Nika Prusnik Kardum
Dramaturška sodelavka: Katarina Morano
Scenografija: Igor Vasiljev
Kostumografija: Tina Pavlović
Glasba, oblikovanje zvoka in videa: Blaž Gracar
Svetovalka za jezik: Mateja Dermelj
Prevod po tonskem posnetku: Barbara Skubic
Oblikovalec luči, tehnični vodja predstave in rekviziter: Igor Remeta
Producentka in vodja predstave: Tina Dobnik
22.00 – Same babe
Skupina je nastala spomladi 2003, da bi sodelovala na literarni večerji, posvečeni pesniku Janezu Menartu. Nastopila je na vseh pomembnejših šansonjerskih, etno in sorodnih festivalih v Sloveniji in izdala tri albume. Band zadnje čase deluje v razširjeni šestčlanski zasedbi, kar mu je omogočilo še bistveno bolj razširiti svojo zvočno sliko – vse od intimnih a cappella in akustično-minimalističnih skladb pa do polnokrvnega rocka, pogosto s primesmi jazza in funka. To je skupina dokazala ravno na novi plošči Vraži bend (2018), ki je tako prvi »električni album« zasedbe. Z njihovim nastopom bomo zaključili Festival Kulture Kostanjevica 2020.
Zasedba: Miha Nemanič (vokal, orglice, tamburin, šejker), Marko Voljč (vokal, trobenta), Marko Jelovšek (vokal, kontrabas, kitara), Uroš Buh (vokal, bongosi, bobni, kitara), (Matjaž Ugovšek – Ugo (vokal, kitare), Viki Baba (vokal, kitara, tekstopisec).
DELAVNICA GRLENEGA PETJA
Na delavnici bomo spoznavali tehniko odprtega grlenega petja slovanskih in balkanskih narodov in se med drugim posvetili ornamentiranemu petju. Izvajali bomo neparne ritme in jih s plesom v krogu (horo ) tudi osvojili. Če igrate kak instrument, ga vzamite s seboj.
Skladbe, ki se jih bomo učili, prihajajo iz Rezije, Bolgarije in Makedonije.
Termin septembrske delavnice:
PET 04. september: 16.00 – 19.00
SOB 05. september: 10.00 – 13.00
Delavnica je namenjena vsem, ki vas veseli raziskovanje ljudskega petja.
O mentorici:
Zvezdana Novaković je slovenska umetnica, ki raziskuje meje glasbenega in performativnega izražanja. Diplomirala je iz jazz petja v Gradcu, magistrirala iz bolgarskega tradicionalnega petja na AMTII akademiji za glasbo v Plovdivu ter pravkar zaključila magistrski študij kompozicije na GUL Akademiji za glasbo v Gothenburgu. Sodelovala in učila se je pri avtentičnih pevcih Bolgarije, Belorusije, Srbije, Bosne, Poljske, Hrvaške in Slovenije.
Zvezdana ima dolgoletne izkušnje v zborovskem petju, več kot 11 let je bila članica zbora in solistka zbora Carmina Slovenica. Sodeluje z mnogimi slovenskimi gledališči kot performerka, korepetitorka in avtorica glasbe. Vodi različne vokalne delavnice doma in po Evropi (Švedska, Belgija, Avstrija), v zadnjem letu je vodila zbor ljudske glasbe za Körcentrum Väst v Gothenburgu, Švedska.
Od oktobra 2018 vodi na Vodnikovi domačiji mešani pevski zbor Grlenice.
SAMO GOLA KULTURA!
VABLJENI!
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se