Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Pohod po Jurčičevi poti - dan za bogove


Elica Pavlič
5. 3. 2017, 14.10
Posodobljeno
06. 03. 2017 · 10:53
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

pohod__01_.jpg
Arhiv Lokalno.si
pohod (01)
pohod__14_.jpg
Arhiv Lokalno.si
pohod__24_.jpg
Arhiv Lokalno.si

Na 15-kilometrsko pešpot od Višnje Gore do Muljave in tamkajšnje domačije pisca prvega slovenskega romana Josipa Jurčiča je 4.3.2017 krenilo 12 udeležencev iz našega društva (DU Dolenjske Toplice) in se zlilo s kolono več tisoč udeležencev tradicionalnega, 24. Pohoda po Jurčičevi poti. Osrednja tema letošnjega pohoda je Jurčičeva Kozlovska sodba v Višnji gori, pohodniki smo sodelovali na literarnem kvizu in si prislužili darilce.

Zamisel o Jurčičevi poti iz Višnje Gore do Muljave se je porodila ob 150-letnici rojstva našega prvega romanopisca. Pot je namreč podobna pisateljevi poti v šolo iz Muljave v Višnjo Goro potem, ko ga je oče prešolal iz krške šole. Dežela Desetega brata tradicionalno na prvo soboto v marcu vabi po 15 kilometrov dolgi poti, na kateri se udeležencem predstavita tako čudovita naravna kot tudi bogata kulturna dediščina.

Ob poti nas vseskozi spremljajo Jurčičeva prizorišča njegovih literarnih stvaritev. Srednjeveško mestno jedro Višnje Gore je tradicionalna izhodiščna točka pohoda. Mimo cerkve Sv. Ane s cehovskimi oltarji in mestnega trga z Valvasorjevim vodnjakom (1872) smo se vzpeli do razvalin Starega gradu, nekdaj imenovanega Turn (508 m). Ta je bil v 11. stoletju prebivališče grofov Višnjegorskih. Od gradu do vasice Pristava, k vasi Zavrtače. Po dobrem kilometru smo ob čaju organizatorjev prisluhnili Stiški godbi na Polževem . Na vrhu planote pritegne pogled cerkvica Sv. Duha (630 m) z zanimivim gotskim portalom. Na poti do vasi Male Vrhe smo občudovali pogled po dolenjskih dolinah, do Alp, Krim, Snežnik, Kum in Trdinov vrh. Nadaljevali smo mimo razvalin gradu ,do kmetije Kaščarjevih, ki stoji nedaleč od gradu Kravjek , za katerega si je Josip Jurčič v Desetem bratu izmislil ime Slemenice. Grad listine prvič omenjajo leta 1243. Pot nas popelje mimo cerkve Sv. Janeza Krstnika, kjer si je vredno ogledati nagrobnik viteza Foedransberga, ki naj bi bil eden zadnjih lastnikov gradu Kravjek. Od gradu mimo vasi Oslica mine pot v dobrih dvajsetih minutah in že nas pozdravi Jurčičeva domačija na Muljavi. Domačija Josipa Jurčiča je svet kulturne dediščine in izvirne domačnosti. Razvila se je v pravi etnografski muzej na prostem, ki ga vsako leto obišče več kot 15 tisoč ljudi. Posebno privlačnost daje domačiji Letno gledališče na prostem, kjer domača gledališka skupina vsako leto uprizori eno od Jurčičevih del

Na slovesni prireditvi so sodelovali Adi Smolar, Kulturna društva iz Muljave in Kresnička, Ansambel Hec, Godba Stična in Knjižnica Ivančna gorica.

Na 24.pohodu po Jurčičevi poti smo se kot vedno počutili prijetno - domače, saj domačini živijo za prireditev, ki privabi veliko udeležencev. Nismo napolnili avtobusa, a naša skupina je uživala v sončnem dnevu, to je bil dan za bogove ...


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.