Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zemljišča z Romi bi država kar prenesla na občino


L. M.
27. 2. 2014, 09.50
Posodobljeno
28. 02. 2014 · 09:45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

romi_dobruska_vas.jpg
L. M.
Naselje v Dobruški vasi. (Foto: L. M.)

##IMAGE-3356380##

Te dni je vznemirila novica, da namerava država tri zemljišča v velikosti dobrega hektara, na katerem leži romsko naselje v Dobruški vasi, s pogodbo prenesti na škocjansko občino, čeprav je zemljiško knjižni lastnik Kmetijska zadruga Krka iz Novega mesta.

Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov je tako pripravil tripartitno pogodbo o prenosu zemljišč, ki naj bi bili že več kot dve desetletji stvar neurejenih zemljiško knjižnih razmerij. Kot pravi direktorica sklada Irena Šinko, gre za neodplačni prenos zemljišč na občino Škocjan, pri čemer bi sklad na občino prenesel del parcel, ki so opredeljena kot kmetijsko zemljišče in občini pripadajo zakonsko, KZ Krka pa naj bi na občino prenesla stavbni del zemljišč.

Takšna namera države je najbolj presenetila prav KZ Krka, ki o tem ni vedela nič. Direktor Jure Vončina meni, da gre za enostransko reševanje problemov, pogodba, s katero se seveda ne strinjajo in so jo že zavrnili, pa da je pravno sporna.

Njihovi pravniki bodo dobro preučili zadevo in preverjali, kaj je bilo pred letom 1993 pozidanega zemljišča in kaj kmetijskega, skratka treba bo preučiti zgodovino prenosa teh zemljišč.

"Dali bomo cesarju, kar je cesarjevega, a prav gotovo bomo delali v interesu 300 lastnikov zadruge in da zaščitimo našo lastnino," pravi Vončina, ki potezo države po tem, ko so se lani že začeli konstrukturni pogovori in iskanje nekih skupnih rešitev z občino, državo in Romi, razume kot "nekaj korakov nazaj."

Parcelaciji zemljišč, ki naj bi jo izvedli na stroške občine ali zadruge, se očitno ne bo dalo izogniti, a zanjo mora podati soglasje tudi KZ Krka. Pogodbo je po izjavi Šinkovčeve podpisala občina Škocjan.

O tem, kaj bi prenos hektara zemljišč romskega naselja na občino pomenil za lokalno skupnost, je škocjanski župan Jože Kapler redkobeseden. Občina da je do tega zelo zadržana in da tripartitne pogodbe še ni podpisala, je dejal. Sum, da namerava država tako reševanje romskega vprašanje prevaliti na lokalno skupnost, ostaja, saj nam na konkretno vprašanje niso odgovorili.

V Dobruški vasi neuradno živi že preko tristo Romov, kar predstavlja enajst odstotkov prebivalstva škocjanske občine.

Več v današnjem Dolenjskem listu


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.