Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Komunalne položnice bodo višje


Besedilo in fotografije: R. N.
19. 12. 2015, 18.30
Posodobljeno
20. 12. 2015 · 10:15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_6436.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Občinski svet je z osmimi glasovi za in šestimi proti potrdil podražitev cen oskrbe s pitno vodo.
img_6437.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Predsednik odbora za okolje, prostor, komuno in promet Jože Papež zatrjuje, da je to zadnja podražitev za občane.
img_6438.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Svetnika Dare Pucelj in Jože Zupančič sta bila proti podražitvi.
img_6444.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Anton Koncilja je predlagal, da najdejo kompromis.
img_6443.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Direktor občinske uprave Jacques Gros in župan Franc Škufca

Žužemberški občinski svet je na sinočnji seji sprejel nov elaborat o oblikovanju cen oskrbe s pitno vodo, kar pomeni, da bodo komunalne položnice nekoliko višje. Kot je povedal župan Franc Škufca bo za štiričlansko družino, ki mesečno porabi 30 kubičnih metrov vode, po novem položnica višja za okoli 1,3 evra.

»Na sestanku odbora za okolje, prostor, komunalo in promet smo tej točki namenili zelo veliko časa. Razprava je bila zelo burna in težka. Na koncu smo člani odbora s težkim srcem dvignili roko za podražitev, in sicer bo vodarina dražja za pet, omrežnina pa za šest odstotkov. Odločili smo se tudi, da je to zadnja podražitev,« je dejal predsednik odbora za okolje, prostor, komunalo in promet Jože Papež, ki meni, da bi morala novomeška Komunala najprej pri sebi poiskati rezerve in zmanjšati svoje stroške obratovanja.

Mnogi svetniki se s podražitvijo preprosto niso strinjali. »Plače in pokojnine že nekaj časa stojijo, nafta, ki jo Komunala Novo mesto rabi za prevoze, je najnižja cena v zadnjih sedmih letih. Energenti so nižji, položnice pa višje. Glasoval bom proti,« je dejal Dare Pucelj.

S podražitvijo se ni strinjal niti Jože Zupančič. »Danes imamo na seji podražitev vode, na naslednji bomo imel kanalizacijo, potem spet kaj drugega. Stroški neprestano samo rastejo, mi pa nimamo nobenega vpliva na gospodarjenje Komunale,« je dejal Zupančič. Proti je glasoval tudi Jože Jenkole, ki je povedal: »S tem spet bremenimo občane. Vsako leto komunalno položnic podražimo za evro in pol, kar bo na koncu tega mandata pomenilo, da bomo imeli dvajset odstotno podražitev. Sem proti temu, da se zadeve prelagajo na občane.«

Anton Koncilja je predlagal, da najdejo kompromis. »Da podražitev traja eno leto, v tem času pa bi od novomeške Komunala zahtevali, da naredijo napredek glede naših vodnih izgub, kajti na tem segmentu je bilo narejenega premalo.« Pucelj je ob tem dodal, da za vodne izgube ni kriva Komunala, temveč občina Žužemberk, ki na tem področju že petnajst let ni naredila nič. »Vsako leto poslušamo, da so vodne izgube okoli 46 odstotkov. Komunala namesto nas ne bo zamenjala cevi, to mora narediti občina. Vsako leto v zemljo steče 200.000 evrov in s tem denarjem, bi imeli že popravljene že vse dotrajane cevi,« je dejal Pucelj.

Največje težave pri oskrbi s pitno vodo v občini Žužemberk predstavljajo velike vodne izgube zaradi dotrajanih vodovodov in posredno velikega stroška za nabavljeno vodo. Občina za oskrbo s pitno vodo na leto potrebuje nekaj več kot 300.000 kubičnih metrov vode, ki jih dobi iz dveh vodnih virov. Kar 90 odstotkov prispeva vodni vir Globočec, ki leži v občini Grosuplje in je v upravljanju KP Grosuplje, preostalo pa prispeva vodovodni sistem Gornji Križ, ki zagotavlja vodo za naselja na levem bregu Krke med Gornjim Križem in Žužemberkom. Komunalne položnice bi bile še nekoliko višje, če ne bi občina cene vode subvencionirala. »Občina delno pomaga pri reševanju teh izgub, saj subvencionira 33 odstotkov oskrbe s pitno vodo,« je dejal Škufca in dodal, da bodo s suhokranjskim vodovodom izgube občutno manjše, pa tudi cena vode bo zaradi črpanja iz lastnih vodnih virov cenejša.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.