Delodajalci od mladih pričakujejo samoiniciativnost, proaktivnost, zanesljivost in veselje do dela




V sredo, 17. 3. 2021, je Višja strokovna šola Brežice preko videokonference Zoom v okviru letnega srečanja z delodajalci gostila mentorje študentov na praksi in z njimi izpeljala zanimivo razpravo o pričakovanjih in potrebah na trgu delovne sile. Srečanja so se poleg mentorjev iz prakse udeležili tudi predstavniki šole in študenti.
Dvoletni višješolski program ekonomist, s katerim pridobimo šesto stopnjo izobrazbe, izvaja pedagoški proces dvotirno, in sicer imajo študenti poleg rednih predavanj in vaj v šoli vsako leto tudi 400 ur prakse v konkretnih podjetjih. Letos so to prakso izvajali v času epidemije (od 4. januarja do 13. marca 2021), kljub temu pa velja zelo pohvaliti delodajalce, ki so se dobro organizirali in v okviru predpisanih varnostnih ukrepov izpeljali celotno praktično izobraževanje. Med prakso so imeli mentorji in študenti podporo s strani šole in bili nad tovrstnim izobraževanjem navdušeni.
Na letnem srečanju so kot mentorji študentom na praksi sodelovali Erika Kurspahič (Prva Izbira, s.p., Krško), Marjana Deržič (Mercur Turist d.o.o. Brežice), Darja Jordan Pacek (Gradnje, d.o.o., Boštanj) Ivan Erban (T&T plast, s.p., Artiče), Bernardka Zorko (Občina Krško), mag. Dejan Bibič (KOP Brežice d.d.), Afrodita Horvatič (Komunala Brežice d.o.o.) in Ingrid Molan (Občina Brežice).
Iz VSŠ Brežice so sodelovali ravnateljica Hermina Vučajnk Šarić, referentka Lidija Furlan, predavateljice Alenka Pečnik Kranjec (tudi moderatorka srečanja), Ksenija David in mag. Metka Galič, ki je tudi organizatorka praktičnega izobraževanja na šoli. V razpravi so sodelovali tudi študenti Ajdin Ibrić, Jan Bahč, Teja in Tjaša Erban, Tadeja Župevc in Danica Štefančič.
Sodelujoči so razpravljali o pomenu tovrstnega izobraževanja v podjetjih, pričakovanjih delodajalcev in študentov, lastnostih in znanju, ki jih pričakujejo delodajalci od študentov, prednostih in slabostih tovrstnega izobraževanja in študentov VSŠ Brežice ter o pomenu dobrega mentorstva s strani bodočih delodajalcev. Slednji so izpostavili, da od študentov in svojih bodočih mladih sodelavcev pričakujejo zavzetost, zanesljivost, učljivost, proaktivnost, dobro znanje računalništva, jezikov in poslovnega komuniciranja. S temi lastnostmi lahko kasneje usvojijo vse potrebno znanje za dobro delo, ki pa se ves čas spreminja. Zato je toliko bolj pomembno sodelovanje šole s prakso in istočasno izobraževanje ter usposabljanje tako na teoretičnem kot na praktičnem nivoju. Študenti so svoje mentorje in delo zelo pohvalili, mentorji pa so izjavili, da bi naslednje leto z veseljem spet sprejeli iste študente na delo, da pa jim privoščijo tudi druge izkušnje, če si jih želijo. Študenti so med drugim izjavili, da so se na praksi imeli fantastično in da komaj čakajo, da se drugo leto spet vrnejo, saj so se veliko naučili, mentorji pa so bili do njih zelo prijazni.
Vsem mentorjem, ki so sodelovali v razpravi in izobraževali naše študente, se lepo zahvaljujemo in jih vabimo k ponovnemu skupnemu delu že aprila, ko bodo na prakso za 10 tednov odšli študenti drugega letnika. Sodelovanje z gospodarstvom je res velika prednost višjih strokovnih šol, saj omogoča veliko kakovostnih izkušenj in nenehno preverjanje ustreznosti izobraževalnega programa. Po diplomi, ki je ponavadi vezana na reševanje konkretnih praktičnih problemov, pa je večina diplomantov že tako usposobljena, da svojo prvo zaposlitev pridobijo veliko lažje kot drugi.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se