Vaške vodovode bo treba urediti

##IMAGE-3480203##
Medtem ko so se dela na vodovodu Mokronog že začela, se vodstvo občine ukvarja z iskanjem rešitve za male vaške vodovode, ki jih je v občini 20 in oskrbujejo približno 42 odst. vseh prebivalcev. S temi sistemi upravljajo vaški vodovodni odbori, medtem ko s tremi vodovodnimi sistemi (Mokronog, Trebelno in Radulja) upravlja JP Komunala Trebnje.
"Vaški vodovodi so zgrajeni na območjih, kjer v preteklosti občine niso zagotavljale te storitve. Običajno so jih projektirali in gradili občani sami, zato je bilo pomembno, da so stroški gradnje čim manjši. Največkrat so zajeli najbližje izvire, ki pa so danes večinoma tako slabi, da ne omogočajo varne oskrbe s pitno vodo brez predhodne priprave. Eden izmed prvih večjih ukrepov, ki ga bodo morali sprejeti tudi uporabniki lokalnih sistemov oskrbe s pitno vodo, je uvedba sistema HACCP in zagotovitev ustrezno usposobljene odgovorne osebe, ki bo skrbela za posamezni lokalni vodovodni sistem. Dolgoročno je rešitev za nekatere vodovode v uvedbi filtracije in kloriranja vode, za večino lokalnih vodovodov pa v tem, da se priklopijo na večje vodovode, ki jih upravlja usposobljen upravljavec," je pojasnil višji svetovalec za komunalno in cestno infrastrukturo na občini Mokronog-Trebelno Davorin Fink.
Direktor JP Komunala Trebnje Štefan Velečič pravi, da bi lahko iz vodovodnega sistema Mokronog oskrbovali naselje Bruna vas. Iz vodovodnega sistema Trebelno bi lahko oskrbovali Drečji Vrh in Blečji Vrh, kjer je omrežje že zgrajeno, a prebivalci niso priključeni, prav tako vasi Čužnja vas, Češnjice in Bogneča vas ter Bitovska gora, ki še nima nobenega vodovoda. Iz vodovodnega sistema Radulja se danes oskrbujejo naselja Radna vas, Bitnja vas in Cerovec, lahko pa bi se še naselja Brezje, Ornuška vas, Podturn, Štatenberg in Roje pri Trebelnem.
Nadzor nad kakovostjo pitne vode dvakrat letno izvaja Zavod za zdravstveno varstvo (ZZV) Novo mesto. Iz zadnjega poročila je razvidno, da se kakovost vode v vaških vodovodih spreminja glede na vremenske razmere in letni čas, pri tem pa zavod opaža, da je pitna voda v večini vodovodov zdravstveno neustrezna. Zaradi možnosti črevesnih bolezni in prisotnosti fekalnih oz. koliformnih bakterij v večini vzorcev je treba vodo pred uporabo obvezno prekuhati, opozarja direktor ZZV NM Dušan Harlander in dodaja, da na tem območju velja navodilo o trajnem prekuhavanju vode.
Branko Zore, upravljalec vaškega vodovoda v Bogneči vas, ki ima 52 priključkov (gospodinjstva, zidanice, vikendi), je povedal, da so vodovod leta 1982 zgradili vaščani sam in ga tudi vzdržujejo. Pojasnil je, da skrbijo za redno kontrolo, dve- ali trikrat letno ZZV NM vzame vzorce. "Ko govorimo o oporečnosti, je treba povedati, da je bil izvir do sedaj le enkrat oporečen, prav tako večinoma ni takšnih težav v rezervoarju, večja težava pa je omrežje kot tako, saj vode ne kloriramo. Zajetje in rezervoar sicer čistimo vsako leto, prav tako vodo pijemo, in da bi imel zaradi nje kdo zdravstvene težave, se ne spomnim," je Zore povedal za konec. Zaveda se, da na občini pripravljajo načrt oskrbe s pitno vodo in da se bo enkrat treba priključiti na javno vodovodno omrežje, a o tem danes v Bogneči vasi – zadovoljni z vodo, ki jo imajo – še ne razmišljajo preveč, so še sporočili iz občine Mokronog-Trebelno.
Zakonodaja s področja oskrbe s pitno vodo sicer določa, da morajo občine do konca leta 2015 zagotoviti na poselitvenem območju z gostoto prebivalstva s stalnim prebivališčem več kot pet prebivalcev na hektar površine opremljenost z enim funkcionalno zaokroženim javnim vodovodom, če je število prebivalcev, ki stalno prebivajo na tem območju, večje od 50 ali če je letna povprečna zmogljivost oskrbe s pitno vodo večja od 10 m3 pitne vode na dan.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se