Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Novi digitalni zbirki Knjižnice Pavla Golie na portalu Kamra


M. K.
10. 4. 2012, 12.45
Posodobljeno
02. 05. 2012 · 08:49
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

banovinska_kmetijsko_gospodinjska___ola_na_kamri.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Banovinska kmetijsko-gospodinjska šola na Kamri
grad_s_staro_kapelo.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Grad s staro kapelo

V sklopu Golievih dni občine Trebnje, v okviru katerih letos v aprilu praznujejo 125. obletnico rojstva Pavla Golie, so v Knjižnici Pavla Golie Trebnje poleg osrednje prireditve, s katero so se poklonili prevodnemu opusu rojaka in podelitve priznanj bralcem, ki so sodelovali v bralni znački za odrasle, za širšo javnost pripravili dve digitalni zbirki in jih objavili na regijskem domoznanskem portalu Kamra. Ta skuša približati kulturno dediščino in dejavnosti čim širši javnosti, hkrati pa z digitaliziranimi vsebinami slovensko znanje in kulturo promovirati tudi po svetu, ob bližajoči se 100. obletnici začetka prve svetovne vojne pa digitalizirati čim več dokumentov in slikovnega gradiva v okviru vseevropskega projekta Europeana 1914-1918, sporoča Patricija Tratar iz knjižnice.

Prvo digitalno zbirko so poimenovali Pavel Golia v vrtincu prve svetovne vojne, prikazuje pa njegovo pot od častnika Avstro-Ogrske vojske, njegov prebeg na rusko stran zaradi nestrinjanja z AO monarhijo - »ječo narodov«, do sodelovanja v srbskem dobrovoljskem korpusu in razočaranja nad Velikosrbskimi idejami poveljnikov ter njegovo kasnejše udejstvovanje v ruski armadi in vojaškim misijah, za kar je bil tudi odlikovan. Nenazadnje pa ga zasledimo v Moskvi, kjer postane prevajalec in odkrije radosti gledališča. Predstavljeno slikovno gradivo je del spominskega kotička Pavla Golie.

Zbirka Banovinska kmetijsko-gospodinjska šola na Mali Loki je nastala na osnovi knjige Cecilije Žibert z naslovom Banovinska kmetijsko-gospodinjska šola na Mali Loki pod vodstvom šolskih sester 1930-1945 in obsežnega slikovnega gradiva, ki ga hranijo v zbirki Mala Loka. Temu so dodali nekaj zanimivega gradiva iz Spominske sobe na gradu Mala Loka in Zgodovinskega arhiva Ljubljana, enote za Dolenjsko in Belo krajino Novo mesto, še sporočajo iz trebanjske knjižnice Pavla Golie.

Program Golievih dni pa najdete tudi na našem portalu v rubriki Namig za premik.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.