Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Baragov dan 2013; gostili dr. Franceta Rodeta


Besedilo: Ivanka Višček Foto: Jože Potrpin
2. 7. 2013, 10.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

baraga_11.jpg
baraga_12.jpg

Baragov dan se kot spominski dan občine Trebnje praznuje od leta 1996 zadnji vikend v juniju (ker se je Baraga rodil 29. 6.), sicer pa že od osamosvojitve dalje. Kulturno društvo Trebnje je tudi letos organiziralo pohod po Baragovi poti, slovesno mašo, akademijo in razstavo.

Letošnja sobota, 29. 6., je bila pravšnja za pohod. Ob sedmih zjutraj so se pohodniki zbrali pred trebanjsko župnijsko cerkvijo, kjer jih je domači duhovnik Slavko blagoslovil, pozdravila jih je tudi podžupanja Pepelnakova, nato pa je zaigral še občinski pihalni orkester. Na dobrih 18 km dolgo pot je krenilo več pohodnikov iz drugih koncev Slovenije kot Trebanjcev. S postanki na Vrhtrebnjem, v Dobrniču, Mali vasi in na Griču so se zadovoljni vrnili v Trebnje malo pred 15. uro.

Ob 19. uri je bila v trebanjski cerkvi maša, ki jo je skupaj z župnijskima duhovnikoma in nekaterimi ostalimi duhovniki daroval njegova eminenca kardinal dr. Franc Rode, ki je odlično predstavil pozitivno vlogo Baragove izjemne osebnosti kot tudi lik dr. Alojzija Šuštarja, katerega smrt sovpada z Baragovim rojstvom. S pesmijo pa so daritev odlično pospremili pevci domačega cerkvenega pevskega zbora.

Sledila je slovesna akademija v Baragovi dvorani, na kateri je bil slavnostni govornik dr. Franc Rode. Dotaknil se je nekaterih ključnih dogodkov in osebnosti v 550-letnici zgodovine ljubljanske škofije. Navzoče je pozdravil tudi župan Alojzij Kastelic. Gledališka skupina Plamen je v režiji Kristine Gabrijel predstavila odlomek iz igrice Mekate Wikwanaie, avtor besedila je Andraž Arko. S pesmijo pa so kulturno prireditev nadgradili člani vokalne zasedbe Ingenium v sestavi Mirjam Strmole (sopran), Višnja Fičor (mezzosopran – alt), Blaž Strmole (tenor) in Jan Kuhar (bas). Povezovala pa je Ivanka Višček.

Nato se je dogajanje preselilo v Baragovo galerijo, kjer je razstavo obširno predstavil eden od štirih avtorjev – dr. France M. Dolinar, vodja Nadškofijskega arhiva v Ljubljani.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.