Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kanalizacija: kmalu odločbe, na delu pa je že civilna iniciativa


Besedilo in foto: L. Markelj
30. 7. 2012, 17.30
Posodobljeno
31. 07. 2012 · 12:15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

s_hudoklin_franc.jpg
Župan Franc Hudoklin.
s_cistilna_naprava.jpg
Čistilna naprava v Šmalčji vasi v času gradnje.

Izgradnja 1. faze kanalizacijskega sistema, ki jo Občina Šentjernej vodi po projektu Odvajanja in čiščenja odpadnih voda v porečju reke Krke, poteka po načrtih.

Do sedaj je zgrajenih preko 8 kilometrov kanalizacije v naseljih Šentjernej, Vrh pri Šentjerneju, Gorenja Brezovica, Dobravica in Šmalčja vas, izdelanih je večina priključnih jaškov, preko katerih bodo občani priključili odpadne vode na javno kanalizacijo. Do konca leta bo zgrajen še preostanek do 10,5 kilometra kanalizacijskega omrežja, kar predvideva 1. faza. S tem pa bo zagotovljeno odvajanje odpadne kanalizacije na območju, kjer je koncentriranega največ prebivalstva, tu so tudi industrijske cone. Na novo bo potem priključenih 2.444 prebivalcev. Kot pravi Janez Hrovat iz občinske uprave, je občina kandidirala še za dva dodatna kilometra kanalizacijskega voda, kjer je rok izvedbe 30. junij 2013.

Potekajo pa tudi že zaključna dela na centralni čistilni napravi v Šmalčji vasi, ki jih izvaja izbrani koncesionar WTE – naprava naj bi poskusno začela delovati konec leta. V prvi fazi bo imela kapaciteto tri tisoč populacijskih enot, predvidena pa je širitev na šest.

Po besedah Hrovata bodo Šentjernejčani te dni začeli dobivati odločbe, s katerimi bo opredeljen znesek plačila prispevka za priklop na javno kanalizacijo ter način plačila. »Način izračuna je opredeljen v Odloku o programu opremljanja in merilih za odmero komunalnega prispevka, kjer je jasno zapisano, da je višina prispevka odvisna od površine parcele, na kateri se nahaja objekt, neto tlorisne površine ter faktorja dejavnosti, ki je 1,5. Ker v veliko primerih površine parcele ni možno določiti, se bo ta določala tako, da se stavbišče objekta pomnoži z omenjenim faktorjem,« je pojasnil Hrovat.

Cena komunalnega prispevka bo seveda različna, gibala pa se bo nekje med tisoč in 1.800 evri. Ker gre za kar velike zneske, zlasti v teh kriznih časih, se na občini zavedajo, da marsikdo ne bo zmogel enkratnega plačila. Zato so omogočili obročno odplačevanje in sicer se bo vsak zavezanec sam odločil za način plačila – možnih je 24 obrokov in v takih primerih bo treba seveda skleniti ustrezno pogodbo.

V Šentjerneju pa je prav v zvezi s to temo nastala Civilna iniciativa Ljudski glas, ki meni, da so stroški priključitve za ljudi preveliki in če že morajo pas zategniti občani, ga mora tudi občinska uprava, ki po njihovem ne deluje najbolj racionalno. V CI so pod drobnogled vzeli dokumentacijo, saj menijo, da sta OS in občinska uprava na zadnji seji OS v prejšnjem sklicu sprejela dotični odlok brez pravnega temelja, zato je ta nezakonit.

Na občini pravijo, da temu ni tako. Odlok, ki je bil večinsko sprejet v občinskem svetu in objavljen v Uradnem listu RS, je veljaven, trdi župan Franc Hudoklin. Glede višine plačila komunalnega prispevka so se pozanimali v primerljivih slovenskih občinah, kjer so številke podobne. »Zavedamo se, da bodo mnogi občani težko plačali, zato bodo imeli na voljo plačilo v 24 obrokih, za posebne socialne primere se bo dalo tudi kako drugače dogovoriti,« pravi Hudoklin in poudarja, da urejeno komunalno infrastrukturo s kanalizacijo ne zahteva on, ampak država oz. Evropska unija. Na občini se zato trudijo, da bodo do leta 2017, ko je rok, vsem občanom omogočili priključitev na javno kanalizacijsko omrežje, »sicer bodo sledile kazni, tako za posameznika kot za občino.«

Javno komunalno podjetje Ekološka družba Šentjernej je za projekt kanalizacije zaposlila dva delavca: eden bo deloval bolj v pisarni, drugi pa na terenu, med ljudmi, in bo na voljo za vsa vprašanja in pojasnila, pravijo na občini. Priključitev na javno kanalizacijo je zakonsko obvezna in zanjo velja polletni rok, nad tem pa bo bdela medobčinska inšpektorica.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.