Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Mladi umetniki z OŠ Veliki Gaber razstavili akvarele


J. A.
17. 5. 2013, 16.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dsc00959_resize_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
DSC00959_resize
pti_i_resize_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
ustvarjanje_3_resize.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
mentor_in_ravnateljica_resize.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Mentor Brane Praznik in ravnateljica OŠ Veliki Gaber Barbara Brezigar z mladimi likovniki.

Z izjemno zanimivim in bogatim kulturnim programom, ki so ga ustvarili tamkajšnji učenci, so včeraj v Velikem Gabru odprli razstavo akvarelov, ki jih je pet njihovih učencev (Ema Gnidovec, Manca in Maruša Jeras, Katja Lavš ter Matej Gorišek) ustvarilo na likovni delavnici. Delavnico je vodil mentor Brane Praznik, sicer predsednik Društva likovnikov Trebnje. Sestajali so se ob petkih, ko večina ni bila več obremenjena s šolo.

Pet udeležencev je ustvarilo skoraj 50 akvarelov, na katerih so upodobili tihožitja z jabolki, dvoriščne boje petelinov, različne ptice pevke, koren kot simbol Velikega Gabra ter pretakanje vode v naravi.

"V relativno kratkem času so osvojili osnovni pogled in osnovne prijeme slikanja v akvarelni tehniki, v kar sodi žlahtna prosojnost akvarela, izraba beline papirja, prelivanje in krotenje barv na papirju," je povedal mentor in omenil, da je največ vredno premagovanje strahu pred praznim listom akvarelnega papirja. Po njegovi oceni slikanje v akvarelni tehniki nesporno sodi med težje slikarske tehnike, je pa glede na potrebna finančna sredstva najcenejše.

"Ima pa tudi praktično pozitivno plat, saj je morebitno packanje zunaj slikarskih podlag mogoče takoj očistiti," pojasnjuje Praznik.

Odziv staršev, vodstva šole in sošolcev mladih umetnikov je bil izjemen, večina je bila pozitivno presenečena nad ustvarjenimi deli učencev. Ob tem velja spomniti, da so na delavnici ustvarjali samo tisti, ki so si tega res želeli in ki so jih pri tem podprli starši. Prednost ustvarjanja v majhni skupini pa je tudi v tem, da se lahko mentor v veliki meri posveti posamezniku in mu svetuje neposredno.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.