Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Samo za vodne izgube naj bi občina plačala 170 tisočakov


dolenjski-list
Foto in tekst: J. A.
5. 3. 2011, 10.15
Posodobljeno
06. 03. 2011 · 07:59
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

sejal01.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
sejal01
sejal02.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
sejal05.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Sinočnja, četrta seja žužemberškega občinskega sveta bi se verjetno zavlekla v danes, če je zaradi nemira v dvorani župan Franc Škufca ne bi predčasno prekinil. Bilo je precej vročih točk dnevnega reda. Že na začetku so opozicijski svetniki opozorili, da je KVIAZ v odbor za gospodarstvo, kmetijstvo, turizem, proračun, davčno politiko in finance neupravičeno imenoval Milana Ivkoviča namesto Janeza Pirca. Razlog za zamenjavo je na prejšnji seji predsednik KVIAZ Dušan Papež predstavil tako, da Janez Pirc, ki je sicer zaposlen na kmetijskem ministrstvu, zaradi službenih obveznosti ne more sodelovati v tem odboru, čeprav so se vsi strinjali, da je strokovnjak na svojem področju in da bi lahko veliko naredil za razvoj občine.

Včeraj pa je Jože Zupančič prinesel pisno izjavo Pirca, v kateri je ta jasno zapisal, da je podal soglasje h kandidaturi za člana odbora, ki ga ni ne pisno ne ustno umaknil. "Informacije glede razporeditve mojega časa in mojih obremenitev so neresnične in žaljive," je zapisal Pirc.

Papež je sicer obljubil, da bo v sklepnem delu seje pojasnil, zakaj je prišlo do zapleta, ko pa je nastopil trenutek za to, je dejal le, da je on dobil takšno informacijo, od koga, ni izdal, in da se s Pircem še ni utegnil osebno pogovoriti. "Ne očitajte mi, da lažem, ker ne veste, za kaj je šlo," je še dodal.

Žužemberčani so včeraj s posebnim odlokom Občino Straža sprejeli v medobčinski inšpektorat in redarstvo, ki naj bi predvidoma od maja naprej pokrival ne več tri, ampak štiri občine: Dolenjske Toplice, Mirna Peč, Žužemberk in Straža. To naj bi pocenilo tudi stroške tega organa, ki padejo na vsako občino, čeprav velja ob tem omeniti, da polovico le-teh krije država. So pa svetniki poudarili, da se ne strinjajo s tem, da bi se število zaposlitev povečalo.

V prvi obravnavi so sprejeli tudi letošnji in prihodnji proračun, za katerega so tako svetniki opozicije kot koalicije ugotovili, da je spisek želja, saj vsega zagotovo ne bodo mogli realizirati, je pa večina podprla župana, ki je rekel, da so morali tako storiti, da se bodo lahko prijavljali na razpise. V lanskem letu je občina realizirala 5,2 milijona evrov prihodkov, letos jih načrtujejo osem milijonov, na odhodkovni strani pa so lani realizirali pet milijonov, letošnji proračun pa jih predvideva kar 10,5 milijona evrov. Podobni zneski so predvideni tudi v letu 2012.

Veliko časa so namenili tudi komunalnim temam, predvsem vodooskrbi, saj je znano, da je ta ena najbolj perečih težav v občini. Podatek, da bodo v letošnjem letu Žužemberčani predvidoma 170 tisočakov namenili samo za pokrivanje izgub na vodovodu, je kljub vsemu še kar optimističen, saj je v preteklih letih občina za pokrivanje minusa, ki je nastal zaradi vode, ki je dobesedno poniknila, Komunali Novo mesto plačevala tudi po 190.000 evrov, je dejal Škufca. Pri poslovnem planu novomeške komunale so tako svetniki sprejeli še dodatne sklepe, s katerimi podjetje obvezujejo, naj zmanjša vodne izgube v Žužemberku, deluje racionalno, ko odpravlja napake, predsednik odbora za okolje in prostor, komunalo in promet Dušan Papež pa je dodal še to, da bi bilo treba ključ za delitev stroškov po  občinah v tem podjetju spremeniti, saj trenutni sistem za njihovo občino sploh ni ugoden.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.