Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Rabljena oprema za simbolično ceno; alternativa turbokapitalizmu


Vesna Hrovat
12. 1. 2013, 09.20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

trebnje_000.jpg
Arhiv Lokalno.si
trebnje
trebnje3.jpg
trebnje1_000.jpg
Arhiv Lokalno.si

Prvi koraki k vzpostavitvi Centra ponovne uporabe v Trebnjem so že narejeni, prenovitvena dela na objektu so stekla. Zaradi zimskih razmer bomo z deli in s prostovoljno akcijo nadaljevali, ko bodo to dovoljevale vremenske razmere. Promotorka ponovne uporabe, ki bo v Centru ponovne uporabe skrbela za informiranje strank, prevzem, morebitno popravilo in prodajo rabljene opreme ter izdelavo inovativnih izdelkov, medtem širi ustvarjalni duh ponovne uporabe na okoljskih delavnicah v vrtcih in osnovnih šolah, kjer si že nasploh prizadevajo k odgovornemu ravnanju do okolja.

Spomladi boste lahko tudi vi rabljeno, a še uporabno opremo, ki je ne potrebujete več, oddali v Centru ponovne uporabe, kjer jo bomo prenovili in po simboličnih cenah ponudili novim uporabnikom v zeleni trgovinici na isti lokaciji.

PREDMET, PONOVNO UPORABLJEN, JE NARAVEN VIR PRIHRANJEN

Nakup ali oddaja izdelkov v Centru ponovne uporabe ima več dodanih vrednosti za lokalno okolje kot so: zmanjševanje količin odpadkov odloženih na odlagališču, ohranjanje okolja, kulturne dediščine, zaposlovanje lokalnega prebivalstva in še bi lahko naštevali. Zato bo Center ponovne uporabe za Trebnje in Mirnsko dolino velika pridobitev.

Zaradi potrošniškega načina razmišljanja, ki se nam vsiljuje na vsakem koraku, pogosto kupujemo tisto, česar ne potrebujemo in relativno hitro zavržemo, da bi lahko kupili novo. Premalo se zavedamo, kakšno zgodbo nosijo ceneni izdelki (izkoriščana delovna sila-tudi otroci, onesnaževanje okolja in izkoriščanje naravnih virov). Centri ponovne uporabe predstavljajo alternativo turbokapitalizmu, saj delujejo kot socialna podjetja, ki dajejo prednost rasti socialnega kapitala. Sicer je ponovna uporaba pri nas razmeroma nov pojem in dostikrat se jo zamenjuje s terminom reciklaža, čeprav ima na prednostnem redu ravnanja z odpadki posebno mesto. Po pomembnosti se uvršča pred recikliranje, saj ne vključuje faze dematerializacije, predmeti ohranijo svojo prvotno funkcijo, izvaja se jo lokalno in zato so prihranki na račun energentov večji kot pri recikliranju. Center ponovne uporabe se sicer vzpostavlja v sklopu projekta use – reuse (uporabi –ponovno uporabi), ki ga sofinancirata EU-ESS in Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, v katerega je vključena Komunala Trebnje d.o.o, ter bo del mreže osmih tovrstnih centrov po Sloveniji.

Z vprašanji v zvezi s projektom in vzpostavitvijo Centra ponovne uporabe v Trebnjem se lahko obrnete na promotorko ponovne uporabe na telefon 07/ 34-81-820.

trebnje2_000.jpg
Arhiv Lokalno.si
trebnje2

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.