Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Petkrat večji dobički regije v EU kot na domačem trgu


I. V.
16. 5. 2016, 16.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

20160516_04936.jpg
I. Vidmar
Vodja novomeške izpostave AJPES Jelka Lugarič (Foto: I. Vidmar)

##IMAGE-3611473##

Novomeška izpostava AJPES, Agencije za javnopravne evidence in storitve je po osmih letih danes dopoldne vnovič pripravila novinarsko konferenco, na kateri je predstavila poslovanje gospodarskih družb, samostojnih podjetnikov in zadrug v jugovzhodni Sloveniji v letu 2015. Rezultati so na splošno v primerjavi z letom 2014 v vseh kazalnikih poslovanja boljši, vzpodbudna je tudi rast zaposlovanja.

"Družbe Jugovzhodne Slovenije so lani poslovale boljše kot je povprečje družb v državi in, značilno, mnogo večji delež svojih prihodkov realizirale z izvozom. Bile so v povprečju manj zadolžene kot družbe v državi, imele pa so tudi boljšo sestavo sredstev oziroma virov sredstev. V primerjavi z drugimi slovenskimi regijami so več neto čistega dobička kot družbe Jugovzhodne Slovenije izkazale le družbe iz Osrednjeslovenske regije," je primerjavo med poslovanjem družb iz Jugovzhodne Slovenije in ostalimi slovenskimi regijami predstavila vodja novomeške izpostave AJPES Jelka Lugarič.

Večino prihodkov in delovnih mest v regiji se nanaša na gospodarske družbe. Samostojni podjetniki so z nekaj več kot deset odstotkov zaposlenimi ustvarili manj kot deset odstotkov prihodkov v regiji oziroma 340 milijonov evrov prihodkov in od tega 25 milijonov neto podjetnikovega dohodka. Zadruge so s 600 zaposlenimi ustvarile manj kot 3 odstotke prihodkov regije in podvojile predlansko izgubo. Približno tisoč samostojnih podjetnikov je obdavčenih na osnovi normiranih stroškov in zaradi tega ne oddajo letnega poročila, vendar gre v tem primeru praviloma za podjetnike z manjšimi prihodki in upoštevanje njihovih podatkov ne bi bistveno spremenilo slike poslovanja regije.

Letno poročilo je v Jugovzhodni Sloveniji oddalo skupno 2577 gospodarskih družb, od katerih je 26 velikih in 42 srednjih, ostale pa so male in mikro. Od skupno petih milijard prihodkov jih je bilo 64 odstotkov ustvarjenih na tujih trgih, večinoma na trgih Evropske unije, po čemer regija glede na slovenske podatke močno izstopa. V primerjavi z leto 2014 so se prihodki zvišali za sedem odstotkov, kar se je zgodilo predvsem po zaslugi bistvenega zvišanja dobičkov na tujih trgih, predvsem v Evropski uniji, kjer je bilo ustvarjenih kar 14 odstotkov več prihodkov, na domačem trgu pa le za tri odstotke. Odhodki so znašali 4,7 milijarde evrov in so ravno tako v primerjavi z letom 2014 za sedem odstotkov višji.

Dobiček družb, ki imajo sedež v regiji Jugovzhodna Slovenija, je lani znašal 301 milijon evrov, kar je enajst odstotkov več kot predlani, k zvišanju pa je največ pripomogel boljši izid finančnega poslovanja, medtem ko je iz redne dejavnosti manj celotnega dobička kot v letu 2104. Čisti dobiček znaša 269 milijonov evrov, kar je za osem odstotkov več kot predlani. 

Kar tri četrtine čistega dobička v regiji so prispevale velike družbe, glede na sedež pa družbe iz Mestne občine Novo mesto. Glede na sedež družb so imele v neto čisto izgubo le družbe iz občin Straža, Kostel in Sodražica.

Lani so gospodarske družbe v Jugovzhodni Sloveniji zaposlovale v poprečju 26 000 zaposlenih, kar je za tisoč več kot v letu 2014, a še vedno kar za štiri tisoč manj kot pred desetimi leti. Povprečna plača zaposlenega v regiji je lani znašala 1668 evrov bruto, kar je približno enako kot v letu 2014 in bistveno več od slovenskega povprečja, ki znaša za lani 1504 evre.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.