Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Odprli prvo socialno podjetje na Kočevskem


M. L.-S.
3. 10. 2014, 11.05
Posodobljeno
30. 10. 2014 · 09:02
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

centerpom001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
centerpom001
centerpom010.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Namen centrov ponovne uporabe je predstavila nosilka ideje Marinka Vovk. (Foto: M. L.-S.)

V Kočevju so v sredo slovesno odprli prvo socialno podjetje za Kočevskem. Podjetje bo delovalo v sklopu mreže Centrov ponovne uporabe, kakršnih je bilo do odprtja centra v Kočevju v Sloveniji deset, svoje prostore pa bo imelo na Ljubljanski cesti 5 v Kočevju, kjer je bil včasih Gorenje servis.

Prvo socialno podjetje na Kočevskem se bo ukvarjalo s še vedno redko dejavnostjo v Sloveniji. Gre za "reuse" oz. ponovno uporabo izdelkov, ki je v prednostnem redu ravnanja z odpadki uvrščena pred recikliranje in je v Sloveniji šele v razvoju.

»Krožno gospodarstvo je obvezno, a morajo ljudje sami začutiti, da imajo možnost vplivati na zmanjševanje odpadkov in pot ponovne uporabe izdelkov,« pravi o namenu centrov ponovne uporabe nosilka ideje Marinka Vovk.

Da bi takšen center deloval tudi v Kočevju so se začeli pogovarjati že pred dvema letoma. »Naša želja je bila, da zagovorimo delovna mesta za težke zaposljive osebe, da zmanjšamo odpadke v občini in s tem tudi stroške, obenem pa tudi, da bi ljudem omogočili poceni nakup še uporabnih izdelkov, ki jih drugi ne potrebujejo več,« pravi o namenu ustanovitve centra, ki je prvo socialno podjetje na Kočevskem, podžupanja Lili Štefanič.

Namen prvega socialnega podjetja na Kočevskem je poleg zagotavljanja dela težje zaposljivim, ustvarjanje novih, tržno zanimivih izdelkov, ki so izdelani izključno po principu reuse, torej brez obremenjevanja okolja in porabe novih surovin.

»Ljudje lahko prinesejo vse, kar je še uporabno, pogoj je le, da ni uničeno ali poškodovano,« pravi Vovkova o gospodinjskih aparatih in opremi, elektroniki, oblačilih, tekstilu, obutvi, knjigah, igračah, dekorativnih in darilnih izdelkih in seveda tudi pohištvu, kolesih in podobnem, kar pa je lahko potrebno tudi popravila. »Iz kolesa lahko naredimo obešalnik, iz regalov druge funkcionalno uporabne površine. Ni namreč nujno, da se bo izdelek uporabljal za isti namen,« pojasnjuje Volkova in dodaja, da bodo zahtevnejša popravila in dela opravljali v centru v Ljubljani, v Kočevju pa manjše stvari. V ta namen so se tudi že povezali s Centrom za socialno delo Kočevje, da bodo v Centru za ponovno uporabo Kočevje izvajali družbeno koristna dela, prav tako pa bodo v kočevskem centru izvajali tudi poklicno rehabilitacijo za ljudi s posebnimi potrebami, ki potrebujejo socialno vključenost. To pa pomeni, kot pravi Vovkova, da bo v centru delalo najmanj 5 ljudi, čeprav sta trenutno zaposlena le dva preko javnih del.

Cene izdelkov, pripravljenih za ponovno uporabo, bodo simbolične. Vendar pa to ne pomeni, da izdelki ne bodo kakovostni. »To ni trgovina za uboge. Namenjena je vsem občanom, izdelki pa se bodo prodajali po simboličnih cenah, da bodo dostopni vsem,« pravi Vovkova. Center, ki mu bo tudi Komunala Kočevje preko sistema zbiranja kosovnih odpadkov omogočala oddajo in pripravo izdelkov za ponovno uporabo, bo odprt od ponedeljka do petka od 9. do 17. Ure, izven delovnega časa, v katerem bo lahko ljudje oddali ali kupili izdelke, pa bo prostor na voljo različnim društvom za izvajanje delavnic in pogovorov na temo ekologije, zdravja in umetnosti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.