Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Nižajo stroške in število zaposlenih


B. Blaić
21. 12. 2016, 10.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

stane_rozman.jpg
B. B.
Predsednik uprave Neka Stane Rožman pričakuje, da se tržne cene elektrike ne bodo več zniževale, a bo krška nuklearka v dogovoru z lastnikoma lastno ceno v prihodnjem letu vseeno spustila za dobro desetino. (Foto: B. B.)

##IMAGE-3585799##

Nuklearna elektrarna Krško (Nek) zaključuje še eno uspešno leto obratovanja. Načrtovano proizvodno količino, 5,4 teravatne ure, bodo presegli, in če ne bi bilo enomesečnega remonta, bi se bržkone približali ali celo presegli rekordno proizvodnjo iz leta 2014, ko so v omrežje oddali več kot 6 TWh električne energije.

Jedrska elektrarna je vse leto delovala brez nenačrtovanih ustavitev in nikoli ni presegla okoljskih obratovalnih omejitev, uspešno pa je prestala tudi redni pregled svetovnega združenja jedrskih operaterjev (WANO), je na srečanju z novinarji v torek poudaril predsednik uprave Neka Stanislav Rožman.

Iztekajoče se leto je sicer zaznamovala intenzivna investicijska dejavnost. Večino naložb so izpeljali v sklopu 20 milijonov evrov vrednega oktobrskega remonta, med katerim so poleg redne menjave goriva in testiranj izvedli tudi cel kup posodobitev za varnejše in stabilnejše obratovanje ter elektrarno prilagodili skorajšnjemu zagonu bližnje HE Brežice. Kot je povedal Rožman, so vlaganja v strukturi njihove cene električne energije letos predstavljala približno četrtino vseh stroškov, kar pomeni, da za investicije letos namenjajo okoli 45 milijonov evrov.

Lastna cena električne energije je letos znašala okoli 30 evrov za megavatno uro, prihodnje leto pa se bo spustila na 26 evrov, saj v letu 2017 ne bodo izvajali remonta, rezerve pa bodo iskali tudi pri dobaviteljih in znotraj družbe. Kot je dejal Rožman, so že revidirali pogodbo z dobaviteljem jedrskega goriva, ki bo poslej nekoliko cenejše, nižali bodo tudi stroške storitev in amortizacije, še naprej pa se bo zniževalo tudi število zaposlenih. V začetku leta 2016 je bilo v Neku 640 zaposlenih, zdaj jih je 615. Novega zaposlovanja ne predvidevajo niti v prihodnjem letu, in kot pravi Rožman, je njihov cilj, da z naravnim odlivom do konca leta 2017 pridejo na manj kot 600 zaposlenih. Stroški dela sicer predstavljajo približno petino vseh stroškov Neka oz. okoli 35 milijonov evrov.

Večletni program nadgradnje varnosti se sicer preveša v drugo polovico, ena največjih naložb znotraj njega pa je tudi suho skladišče jedrskega goriva. Projekt ocenjujejo na približno 60 milijonov evrov, Nek pa je pred časom objavil celovit mednarodni razpis za projektiranje, gradnjo in dobavo opreme suhega skladišča. »Zaradi javnega naročanja se vse skupaj odvija razmeroma počasi,« pravi Rožman, postopek pa je zdaj že nekaj časa v fazi revizije. Zaključek tega projekta je sicer predviden v letu 2021.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.