Jutri že stota Gazela: znani regijski finalisti


V petek, 11. septembra, bo družba Dnevnik, d. d., na dan, na katerega je pred petnajstimi leti razglasila prvo, tokrat razglasila stoto regijsko gazelo na stotem dogodku po vrsti.
V Kulturnem centru Janeza Trdine bo jutri ob 18. uri druga regijska razglasitev najhitreje rastočih podjetij, na kateri bodo razglasili drugega letošnjega finalista, tj. dolenjsko-posavsko gazelo 2015. Organizator, družba Dnevnik, je ob tem sporočil, da bo dogodek prav na dan, ko so prvo Gazelo razglasili pred 15 leti, tokrat oz. jutri pa bodo že stoto po vrsti.
Nominiranci za gazelo dolenjsko-posavske regije so družbe Hidex, Infotehna Skupina in Total. Vsi letošnji nominiranci imajo sedež svojih podjetij v Novem mestu.
Glavna dejavnost Hidexa je montaža hidravličnih in pnevmatskih sistemov. Zametki podjetja segajo v leto 1982, podjetje s sedanjo dejavnostjo pa je bilo ustanovljeno leta 1990. Vodi ga Boris Vodopivec, ki nadaljuje očetovo obrt. Podjetje je konec lanskega leta, ko je zaposlovalo 16 ljudi, ustvarilo za 2,05 milijona evrov skupnih prihodkov, podjetje pa se redno uvršča na seznam najboljših zaposlovalcev Dnevnikovega izbora Zlata nit.
Infotehna Skupina je po lanski spomladi stopila v novo razvojno obdobje. Maja lani je namreč s prodajo 75-odstotnega lastniškega deleža postala del mednarodne skupine Euroscript International, ki zaposluje 1500 strokovnjakov po vsem svetu. Infotehno, ki je nastala že leta 1988, vodi Elvis Paćelat, podjetje, ki se ukvarja z razvojem informacijskih tehnologij s poudarkom na farmacevtskih podjetjih, pa je preteklo leto zaključilo s 5,67 milijona evrov prihodkov in imelo 56 zaposlenih.
Total, ustanovljen leta 1990, se ukvarja z veleprodajo osebne varovalne opreme, kar pomeni, da zagotavljajo zaščitna oblačila, čevlje, rokavice, izdelke za zaščito glave, oči, ušes in dihal ter artikle za delo na višini. Petino prihodkov ustvarijo z gostinstvom. Podjetje, ki ga vodi Janez Planinšek, je konec leta 2014 ustvarilo za 6,95 milijona evrov prihodkov, zaposlovalo pa 28 je sodelavcev.
Sto najhitreje rastočih podjetij…
Sto najhitreje rastočih podjetij dolenjsko-posavske regije je med letoma 2009 in 2014 precej dinamično raslo. Prihodke od prodaje so s 687,5 milijona evrov povečala na 1,9121 milijarde evrov, kar pomeni 180-odstotno rast prodaje. Ta je sicer nekoliko manjša, kot jo je ustvarilo sto najhitreje rastočih podjetij v lanskem letu, ko je dosegala 216 odstotkov, je pa dolenjsko-posavska regija med šestimi regijami zadnja leta po ključnih kazalnikih, ki jih spremljajo, vedno med najmočnejšimi tremi. Gospodarstvo dolenjsko-posavske regije je v opazovani petletki prodajo dvignilo za petino.
1140 novih delovnih mest
Sto najhitreje rastočih podjetij dolenjsko-posavske regije je med letoma 2009 in 2014 ustvarilo 1140 novih delovnih mest, kar pomeni indeks rasti 151, medtem ko je regija izgubila 2513 delovnih mest. Dodano vrednost so podjetja s seznama stotih najhitreje rastočih podjetij povečala za 86 odstotkov, regija pa za šest odstotkov. Podatek je zelo spodbuden, saj so najhitreje rastoča podjetja lanskega leta dodano vrednost zviševala nekoliko počasneje, regijsko gospodarstvo pa je zabeležilo celo sedemodstotni padec.
Tudi tokrat povprečna dodana vrednost na zaposlenega v stotih najhitreje rastočih podjetjih regije ne dosega državnega povprečja, ki je 39.643 evrov, saj je pri njih le 37.567 evrov. Imajo pa podjetja dobre obete za prihodnost, saj je njihov kazalnik verjetnosti preživetja kar 82 (od 1 do 100; višji je količnik, manj možnosti je, da bo podjetje zašlo v težave), nekoliko višjega (85) imajo le podjetja s seznama stotih najhitreje rastočih podjetij gorenjske in primorsko-notranjske regije (83). Regijski kazalnik preživetja znaša 51.
Še nekoliko konservativnejše pri financiranju
Delež kapitala v strukturi financiranja najhitreje rastočih podjetij je kar 38,52 odstotka, kar je nekoliko več kot pri podjetjih lanskega leta, ko je ta delež v povprečju znašal 34 odstotkov. To pomeni, da so podjetja pri financiranju še nekoliko konservativnejša kot minula leta. Je pa to še vedno precej pod povprečjem gospodarstva regije, ki se financira izredno konservativno in v letu 2014 v strukturi kapitala beleži kar 61,46 odstotka lastniškega kapitala.
Po velikosti je med najhitreje rastočo stoterico podjetij 59 mikropodjetij in 31 malih podjetij ter samo osem srednje velikih in dve veliki podjetji. Medtem ko so ta podjetja v letu 2009 v povprečju zaposlovala 18 sodelavcev, se je lani ta številka dvignila na 30.
Največ hitrih v Novem mestu, sledijo Krško, Brežice,...
Največ najhitreje rastočih podjetij ima dolenjska prestolnica (21), tesno za Novim mestom sta Krško (14) in Brežice (13 podjetiij), sledijo Trebnje, Ribnica in Sevnica. Zelo visoko na seznamu stotih najhitreje rastočih podjetij v regiji so vnovič podjetja, ki so bila pretekla leta že prepoznana za gazele: Yaskawa Ristro, nominirano za gazelo leta 2012 in 2013, Cablex Plastik, ki je bilo v letu 2014 bronasta gazela, Gen-I, Ferročrtalič, ki je bilo za gazelo regije nominirano lansko leto, in Metalika, ki je bila med trojico nominirancev leta 2009. Na seznamu najdemo tudi podjetje Gazela iz Krškega, ki deluje na področju kovinarstva in raste prav po gazelje – zadnja štiri leta z najmanj 20-odstotno rastjo.
Sklepna prireditev Slovenska gazela 2015 bo v sredo, 21. oktobra, v Cankarjevem domu v Ljubljani.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se