© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Mirnopeške deponije

Dovažanje zemlje vznemirja občane


dolenjski-list
M. Žnidaršič
23. 10. 2008, 12.00
Posodobljeno
24. 10. 2008 · 09:38
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

deponija_sranga_0001.jpg
M. Ž
Navažanje materiala na Šrango.(Foto: M. Ž)

##IMAGE-3312486##

V zadnjih nekaj mesecih je na območju občine Mirna Peč zraslo kar nekaj deponij navoženega materiala. Občani so zaskrbljeni; menijo, da gre za divje odlaganje, in to ne le zemlje, temveč tudi drugih gradbenih odpadkov in gum, sumijo celo na nevarne snovi. Poleg tega so ceste do Šrange in Jablana, pred časom pa tudi do Malega Kala, preplavili težki tovornjaki, ki ponekod zavzamejo celo cestišče in ga tudi uničujejo, na Šrangi pa najbližjim sosedom ponoči hrup z deponije krati spanec, da o prahu, ki se dviga, ne govorimo.

“Na območju Malega Kala, kjer bo podjetje Kotori deloma poskrbelo za poškodovano cesto, in na Šrangi, na zemljišču od mizarstva Miklič dalje, so dela na deponijah sicer že končana. Vsekakor pa so bolj problematične lokacije pri Jablanu, kjer je izvajalec Panjan, in na Šrangi, na levi strani regionalne ceste v smeri proti Mirni Peči; tu izkopani material navaža Kotori. Povsod gre za večje količine navoženega materiala, za katerega bi morala imeti okoljevarstveno dovoljenje,” je pojasnila direktorica mirnopeške občinske uprave Mira Barbo in dodala, da sicer ni nič narobe, če občani izkoristijo priložnost in si na ta način uredijo svoja zemljišča, zasipajo vrtače, prav pa je, da se spoštuje pravila - da se ne uničuje okolja in cest ali živcev krajanov.

Pričakovati namreč je, da bo tega zaradi gradnje avtoceste še več. Prebivalci Šrange so se po pomoč glede nočnega kršenja miru obrnili tudi na Policijsko upravo Novo mesto, vendar, pravijo, pravega učinka ni bilo. O povečanem prometu na regionalki je občina konec avgusta obvestila tudi DRSC, tam pa so izvedeli, da so jih na to že pred tem opozorili zaskrbljeni občani.

Slednji se ob vsem tem sprašujejo, kaj delajo občinske nadzorne in inšpekcijske službe, in menijo, da bi moral medobčinski inšpektorat ukrepati ob divjih posegih v naravo in onesnaževanju okolja, saj je ne nazadnje za to tudi plačan. Izvedeli smo, da je medobčinski inšpektorat in redarstvo prejel več pritožb občanov Šrange in Jablana glede vnašanja zemeljskih izkopov in ostalih odpadkov na kmetijska zemljišča, o čemer so takoj obvestili pristojno republiško inšpekcijo za okolje in prostor.

Kot je pojasnila Helena Lovše Vrhovec, tiskovna predstavnica Inšpektorata RS za okolje in prostor, je za obe lokaciji na območju občine Mirna Peč, kjer je prihajalo do dovažanja večjih količin zemeljskih izkopnih materialov, že prepovedano nadaljnje dovažanje.

“V predhodnem inšpekcijskem postopku je bilo ugotovljeno, da za nobeno od lokacij ni bilo izdano okoljevarstveno dovoljenje. O dodatnih ukrepih bo odločeno po zaključku ugotovitvenega postopka, ko bodo poznane vse okoliščine tega ravnanja. Na enem od gradbišč, od koder so dovažali material, je gradbeni inšpektor zaradi ugotovitev, da se dela izvaja v nasprotju z izdanim gradbenim dovoljenjem, tudi prepovedal nadaljevanje del.”

Dodala je še, da predpisi določajo, da je za vnašanje v tla oziroma nasipanje zemeljskih izkopov z gradbišč na zemljiščih, ki niso gradbišče ali odlagališče odpadkov, treba pridobiti okoljevarstveno dovoljenje pri Agenciji RS za okolje, s katerim se določi pogoje za vnos.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.