Dolenjska in belokranjska podjetja stabilno v novo leto

##IMAGE-3628808##
Gospodarske družbe na območju Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine, ki zaposlujejo približno 22.000 ljudi, letos pričakujejo poslovni izid na ravni lanskega. Podobno si glede na velike naložbe v družbah Krka, Revoz, Adria Mobil, TPV, Kolpa in Akrapovič obetajo tudi prihodnje leto, je direktor GZDBK Tomaž Kordiš napovedal za STA.
Kordiš je ocenil, da lahko gospodarske družbe Dolenjske in Bele krajine, ki so lani zabeležile skupaj približno 4,22 milijarde evrov prihodkov oz. nekaj manj kot 12 odstotkov več kot v 2013, njihov skupni čisti dobiček pa je znašal nekaj manj kot 230 milijonov evrov, letos in prihodnje leto pričakujejo podobna poslovna izida.
Tamkajšnje velike družbe farmacevtske in avtomobilske industrije sicer poslujejo stabilno, njihove zadnje velike naložbe - novomeška Krka je, denimo, v krški obrat za proizvodnjo farmacevtskih učinkovin Sinteza 1 vložila 85 milijonov evrov in v novomeški obrat za proizvodnjo trdnih oblik zdravil Notol 2 200 milijonov evrov - pa so tudi dober obet za prihodnje leto.
Dolenjska in belokranjska podjetja sicer večino svojih prihodkov oz. več kot tri petine ustvarijo v tujini. Med vodilnimi je Kordiš navedel Krko, Revoz, Adrio Mobil, TPV, družbo Akrapovič, Trimo in Kolpo, ki v vrednostni verigi vključujejo tudi določena srednja, mala in mikro podjetja. Njihova vodstva pa ocenjujejo, da bo prihodnje poslovno leto, če ne bo prišlo do bistvenih administrativnih sprememb in novih globalnih tveganj, enako zahtevno kot zadnje.
Gospodarstvo namreč pričakuje razbremenitev z vidika administrativnih ovir ter stabilizacijo cen surovin in energentov, kar bi pozitivno vplivalo na gospodarsko rast tako regijsko kot v državi, je dodal.
Ključni spodbujevalec rasti in vlaganj sicer po njegovem ostaja izvoz, na katerega bodo poleg nizkih cen svetovnih surovin najbolj vplivali šibak evro in krepitev industrijske proizvodnje ter gospodarske rasti v državah uvoznicah. Ob tem glavna gospodarska težava ostaja slaba območna cestna, železniška in elektroenergetska infrastruktura, brezposelnost pa se bo ob stalni gospodarski rasti še zmanjševala, je še povedal Kordiš.
Po podatkih novomeške območne službe Zavoda RS za zaposlovanje, v okviru katere delujejo uradi za delo v Novem mestu, Trebnjem, Metliki in Črnomlju, je območna stopnja brezposelnosti po prvih devetih mesecih letos znašala 11,6 odstotka, kar je za odstotno točko manj od primerljivega lanskega obdobja.
Konec septembra je bila najvišja brezposelnost na območju črnomaljskega urada, kjer je dosegla nekaj več kot 19 odstotkov. Sledil ji je metliški urad z nekaj več kot 16-odstotno brezposelnostjo, najmanj brezposelnih oz. slaba desetina je bilo na Novomeškem in približno 8,5 odstotka na Trebanjskem.
Število brezposelnih se je sicer na Dolenjskem in v Beli krajini začelo zmanjševati že lani. Zaradi krepitve gospodarstva in novega zaposlovanja podoben padec števila brezposelnih pričakujejo tudi prihodnje leto, največ novih zaposlitev pa si obetajo predvsem pri manjših in srednjih podjetjih, so z novomeške območne službe še sporočili za STA.
Leto je v gospodarskem pogledu sicer zaznamovalo več ključnih dogodkov, od krčenja Revozove proizvodnje zaradi naročil za nova modela renault twingo in smart forfour, ki niso dosegla pričakovanj, do selitve Akrapovičeve proizvodnje iz Ivančne Gorice v Črnomelj, Krkinih velikih naložb, 50-letnice blagovne znamke Adria in Trimovega okrevanja, ki pa ob morebitni prodaji te družbe tujcem oz. konkurentom po mnenju tamkajšnjih približno 350 zaposlenih prinaša novo tveganje.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se