Toda ali obstaja recept za to, kako pogosto bi morali lulati? Odgovor je pritrdilen, pravijo strokovnjaki. Čez dan se večina zdravih ljudi polula približno šest- do osemkrat, je povedal dr. Jamin Brahmbhatt, urolog pri Orlando Health. »Za večino je razumno, da morajo lulati vsake tri do štiri ure čez dan,« je dodal Brahmbhatt za CNN. »Ponoči je idealno, da vstaneš samo enkrat ali pa sploh ne. Če se zaradi uriniranja zbujate pogosteje, to lahko pomeni, da nekaj ni v redu.«
Kaj je zdravo v primerjavi s čezmernim uriniranjem
Nekateri ljudje lahko urinirajo do 10-krat na dan, zlasti če pijejo veliko vode ali drugih pijač, ki povzročajo pogostejše izločanje, je pojasnil Brahmbhatt. Te pijače vključujejo alkohol, čaj in kavo, ki imajo diuretične učinke in dražijo mehur, je dodal dr. David Shusterman, pooblaščeni urolog na NY Urology v New Yorku. Če vas ti učinki kave ali alkohola motijo, poskusite piti manj ali pripravite kavo do polovice moči z dodatno vodo, koktajl pa z manj alkohola in več drugih sestavin, je priporočil.
Kako pogosto je zdravo hoditi na stranišče čez dan?
»Iskreno povedano, vsak je nekoliko drugačen, zato ni čarobne številke, ki bi delovala za vse,« je dejal Brahmbhatt. »Če je vroče in se veliko potite, boste morda manj lulali. Pomembno je vedeti, kaj je za vas normalno. Če nenadoma veliko bolj ali veliko manj hodite na stranišče, je morda to vredno preveriti, sploh če to kvari vašo kakovost življenja.«
Prekomerno uriniranje, ki ni posledica obilnega uživanja vode ali pijače, ima lahko več vzrokov, vključno s sindromom čezmerno aktivnega mehurja, sladkorno boleznijo, okužbo sečil ali zdravili, je dejal Brahmbhatt.
Njena.si
Xiaomi Redmi Note 14: Nova serija z izjemno vzdržljivostjo
Prekomerno uriniranje: Možni vzroki in rešitve
Diuretična zdravila, ki se pogosto predpisujejo za krvni tlak ali bolezni srca, so pogost dejavnik. Uriniranje nadzira kompleksen nevrološki sistem, ki vključuje signale med mehurjem, sečnico in možgani, je povedal dr. Jason Kim, klinični izredni profesor urologije na Renaissance School of Medicine na Univerzi Stony Brook na Long Islandu v New Yorku.
V skladu s tem lahko pretirano uriniranje povzročijo tudi možganska kap, poškodbe hrbtenjače in nekatere nevrološke bolezni, kot so Parkinsonova bolezen, multipla skleroza in tumorji centralnega živčnega sistema.
Nosečnost je še en dejavnik, saj zahteva pitje veliko več vode in s tem večjo presnovo vode, je dejal Shusterman. Stres ali tesnoba lahko tudi povzročita, da mora nekdo več lulati, je dejal Kim, saj lahko odziv na boj ali beg ali sproščanje adrenalina povzroči krčenje mehurja oziroma poveča nastajanje urina.
Prekomerno aktiven mehur je lahko tudi posledica hormonskih težav, kot je genitourinarni sindrom menopavze, ki je zbirka simptomov, ki jih povzroča znižana raven estrogena. »Zanimivo je, da se domneva, da so v mehurju estrogenski receptorji,« je dodal Kim, ki je tudi direktor univerzitetnega centra za žensko medenično zdravje in kontinenco. »Torej, velikokrat bomo dodali vaginalno estrogensko kremo ali supozitorije pacientovemu režimu in dokazano je, da pomaga pri čezmerno aktivnemu mehurju.«
Če vas moti pogostost lulanja ali če se ponoči redno zbujate, ker morate na stranišče, obiščite urologa, ki vam lahko pomaga ugotoviti, kaj se dogaja, in morebiti začnite z vajami za treniranje mehurja.