»Zvečer sem opazila nenavadne svetlobne črte čisto na robu vidnega polja na zunanji strani očesa,« razlaga Nika. »Najprej sem mislila, da mi odseva luč v okvirju očal, a izkazalo se je, da se mi v očesu bliska, tudi če jih snamem.« Bolečine ni bilo, so pa bile večje in številnejše temne lise, ki Niki sicer pogosto plavajo pred očmi. Odločila se je, da naslednji dan za vsaj slučaj pokliče svojega zdravnika. In prav je storila. Da gre najverjetneje za odstop steklovine, ki zahteva takojšen pregled očesa, je dejal in ji izdal napotnico za urgenco na očesni kliniki.
Zakaj steklovina odstopi
Steklovina je želatinasta prozorna snov v očesnem zrklu, ki je pripeta na mrežnico.
Steklovino sestavljajo velike količine vode, hialuronska kislina in molekule kolagena. S staranjem se kolagenske molekule združujejo v skupke, ki jih vidimo kot motnjave različnih oblik. Ljudje jih opisujejo kot pike, nitke, mušice, madeže in podobno. V resnici so to sence, ki jih skupki kolagena mečejo na mrežnico.
S staranjem steklovina postaja tudi gostejša, saj je v njej čedalje manj vode. Zaradi zgoščanja in zlepljanja se lahko skrči in posede, stik med njo in mrežnico pa se prekine. Takrat govorimo o odstopu steklovine.
Odstop steklovine je nekaj, kar čaka večino, saj je del običajnega staranja očesa. Praviloma se zgodi po 50. letu starosti na obeh očesih, vendar praviloma ne sočasno. Poleg pri tistih nad 50 let je večja verjetnost, da jim odstopi steklovina, pri ljudeh, ki so kratkovidni, so imeli poškodovane oči, imajo pogosta vnetja ali so prestali operacijo sive mrene.
Zanimivosti
Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”
Poleg značilnega bliskanja in plavajočih motnjav se lahko pojavi nepremična temna »zavesa« pred očmi ali pa se vid na hitro poslabša. Čeprav odstop steklovine sam po sebi ni nevaren in ga ne zdravijo, saj tudi vida ne poslabša, pa je treba ob opisanih simptomih nujno takoj na pregled k specialistu. In ko rečemo takoj, mislimo v naslednjem dnevu ali dveh.
Lahko je poškodovana tudi mrežnica
Ob odstopu steklovine se namreč lahko zgodi nekaj za oči mnogo nevarnejšega, in sicer poškodba mrežnice. Steklovina lahko ob posedanju s seboj potegne mrežnico in jo natrga, povzroči krvavitve ali celo odstop mrežnice. To pa lahko vodi tudi v slepoto. Zato mora oftalmolog pri razširjeni zenici pregledati očesno ozadje s posebno lečo in ob pomoči močne luči. Če ugotovi poškodbe mrežnice, je potrebna laserska ali kirurška operacija očesa.
Če gre le za odstop steklovine, pa zdravljenje ni potrebno. Zdravnik vam bo priporočil od dva do tri tedne počitka, izogibanje fizičnim naporom, dvigovanju težjih bremen, napenjanju, sklanjanju in hitrim premikom glave. Razne tablete ali kapljice nimajo učinka ne na motnjave ne na odstop steklovine. Še naprej pa je treba biti pozoren na znake za alarm, ob katerih je treba čim prej še enkrat na pregled. To so nenadno poslabšanje vida, večje število motnjav, temna senca oziroma zavesa pred očmi ali pojačano bliskanje.