Alternativna medicina

Kaj so akupresure točke in kako vam pomagajo v boju proti gripi

Lara Jelen/Revija Jana
2. 2. 2025, 07.00
Deli članek:

Ob prvih znakih prehlada ali gripe tako svetuje, da si pomagamo tudi z akupresurnimi točkami.

Profimedia
Mehanizem učinkovanja akupunkturnih točk je kar zapleten, težko ga je preprosto razložiti.

Zdravniki so različni. Medtem ko nekateri za zaščito pred gripo kot edino možnost vidijo cepljenje, drugi poudarjajo, da je mogoče napraviti še marsikaj drugega, kar nam bo koristilo. Ena takšnih je Ivica Flis Smaka, dr. med., ki na človeka gleda celostno in poudarja, da je vse povezano. 

Ivica Flis Smaka svoje znanje iz uradne medicine že lep čas povezuje z drugimi medicinskimi vedami. Prepričana je, da lahko človek stori marsikaj dobrega zase že s pravo prehrano in uporabo zelišč, aromaterapijo ter tudi določenimi praksami, ki izvirajo iz tradicionalne kitajske medicine.

O slednji pravi: »Na Vzhodu bolezni ne poimenujejo z definicijami in imeni. Kitajci bolezenske znake opišejo in zdravijo. Prehlad in gripo poimenujejo z besedami 'napad vetra, vlage in mraza'. Najbolj so se vzhodni filozofiji približali Angleži, ki uporabljajo besedno zvezo 'to catch a cold' (staknil sem mraz, nahladil sem se) in Francozi z 'en coup de froid' (nepričakovan mraz, sunek mraza).

V teh dveh primerih se ljudsko poimenovanje lepo ujema s kitajsko filozofijo. Mraz, veter in vlaga so namreč v kitajski filozofiji podobni našemu pojmovanju virusnih obolenj, npr. gripe in prehlada. Imenujejo jih patogeni mraz, vlaga, veter.« Telo se lahko teh patogenih dejavnikov ubrani z aktivacijo določenih točk na meridianih, ki jih ponazarjajo akupunkturne linije, še omeni.

Profimedia
Kitajci gripo poimenujejo z besedami 'napad vetra, vlage in mraza'.

Dotaknimo se pravih mest na svojem telesu

»Mehanizem učinkovanja akupunkturnih točk je kar zapleten, težko ga je preprosto razložiti. Poenostavljeno bi rekli, da so na površini kože biološko aktivna območja, ki jih na sliki predstavljajo akupunkturne točke, te pa so povezane z organi v telesu. S stimulacijo določenih akupunkturnih točk lahko uravnavamo ravnotežje v telesu in ga tudi ponovno vzpostavimo. Lahko tudi stimuliramo sistem biološke obrambe organizma, ki se zoperstavi napadalcem (virusom, drugim agensom). Na ta način imamo možnost, da sploh ne zbolimo,« razkriva sogovornica.

»Naše telo ima velike zaloge naravnih energij in se lahko upre, spoprime z marsikaterim virusom in tudi z drugimi napadalci našega organizma.« Poudarja, da so naše naravne zaščitne energije veliko močnejše in učinkovitejše od umetnih snovi (zdravil). Vsak od nas jih lahko sam aktivira in uravnava z akupresuro ali poišče strokovnjaka za akupunkturo.

Najpomembnejše točke, ki jih stimuliramo ob prvih znakih bolezni

Kljub nazorni razlagi strokovnjakinje nam navsezadnje sploh ni treba razumeti, kako in zakaj učinkuje akupresura ob gripi ali prehladu. Samo pravih točk se moramo dotakniti, ki bodo spodbudile prave procese v našem telesu. Flis Smaka nam jih je opisala kar nekaj. Vredno si jih je zapomniti!

Točka SJ 5 

Vaiguan ali zunanja vrata je na hrbtni strani roke, tri prste nad pregibom zapestja, v tkivu med kostema (podlaktnica in koželjnica). Njena stimulacija preganja veter, čisti patogeno vročino, sprošča zunanjo napetost, odpira jang meridiane, lajša bolečine.

Točko na levi podlakti stimuliramo s kazalcem desne roke. Z blazinico desnega kazalca pritisnemo nanjo do občutenja blage bolečine. S pritiskom masiramo krožno v smeri urinega kazalca 30 sekund. Enako ponovimo na desni podlakti.

Profimedia
Točka vaiguan ali zunanja vrata je na hrbtni strani roke.

Točka LU 11 

Šao šang ali novi zvok metala oziroma pljuč leži tik ob spodnjem kotu nohta obeh palcev na zunanji strani. Njena stimulacija vzdržuje zavest in prisebnost, odganja vročino in lajša bolečine v grlu, ščiti površino telesa.

Točko na levici stimuliramo z nohtom palca desne roke do občutenja blage bolečine. Pritisk naj traja 30 sekund. Enako ponovimo na desni strani z levim palcem.

Točka LI 4 

He gu ali velika vrata, dolina leži na vrhu izbokline oziroma kožne gube, ki nastane, kadar stisnemo palec in kazalec na roki. Njena stimulacija preganja veter in čisti vročino, dobro učinkuje na grlo in zobe, razprši napetost in zdravi diarejo, regulira energijo debelega črevesa.

Točko na levi strani stimuliramo s kazalcem desnice in obratno. Pritisk kazalca naj bo močan, do občutenja bolečine. Masiramo z majhnimi krožnimi gibi v smeri urinega kazalca 30 sekund.

Mercator Srcnasoseska_foto Aleksandar Domitrica6

Njena.si

Srčna soseska povezala Slovenijo: 150.000 evrov donacij podeljenih 20 prostovoljnim društvom

Točka SI 12 

Bing feng ali veter imam v vajetih leži na polovici linije med vratno hrbtenico in ramenom. Pogosto je boleča na pritisk. Njena stimulacija točke regulira kri in či, preganja kašelj in čisti sluz, ugodno vpliva na ramenski obroč.

Točko na levem ramenu pritisnemo s kazalcem desne roke in na desnem ramenu s kazalcem leve roke. Pritisnemo do občutenja bolečina. Z malimi krožnimi gibi masiramo 30 sekund. Pri točkah na vratu in hrbtu je dobrodošla pomoč partnerjev, otrok, prijateljev.

Profimedia
Stimulacija točke SI 12 regulira kri in či, preganja kašelj in čisti sluz.

Točka LI 11 

Ču či ali zavito jezero je locirana na zunanjem koncu komolčne gube, ki nastane ob upogibanju podlakti. Njena stimulacija čisti vročino in hladi kri, čisti vlago, preganja veter, blaži zbadajoče bolečine, regulira či in kri, z aktivacijo kolateral lajša bolezenske znake.

Točko na levi strani stimuliramo s kazalcem desnice in obratno. Pritisk kazalca naj bo močan, do občutenja bolečine. Masiramo z majhnimi krožnimi gibi v smeri urinega kazalca 30 sekund.

Točki SI 19 in SJ 21

Točki sta zelo blizu, zato ju lahko stimuliramo sočasno. Pritiskamo s konicama kazalcev obeh rok sočasno, blago krožno masiramo do občutenja bolečine (30 sekund).

Točki SI 19 (ting gong ali palača sluha) in SJ 21 (er men ali ušesne dveri) sta blizu skupaj pred ušesom. Obe najdemo v in ob vdolbini, ki se oblikuje pred ušesom ob odprtih ustih. S stimulacijo SI 19 aktiviramo meridian tankega črevesa in uravnamo či (življenjska energija), olajšamo bolečine v grlu in preženemo otekanje. SJ 21 prežene veter in aktivira meridian trojnega grelca, neguje uho.

Točka LI 20 

Jing šiang ali stičišče dobrih vonjav leži tik ob nosnicah, v brazdi nosnih kril. Stimulacija čisti pljuča in preganja vročino iz njih, odpira nosne poti, preganja veter in patogeno vročino.

Stimuliramo jo s konicami obeh kazalcev. Pritisk naj bo usmerjen diagonalno proti nosnim votlinam oziroma proti centru glave, vztrajamo 30 sekund.

Profimedia
Masiranje akupresurne točke LI 20 bo pomagalo pri zamašenem nosu in sinuzitisu.

Točka BL 2 

Cuan džu ali preganjen bambusov list je v vdolbini na notranjem robu obrvi, vzporedna nosnemu krilu. Stimulacija preganja veter in čisti vročino, izboljša vid, čisti misli in lajša bolečine.

Točki na levi in desni strani stimuliramo sočasno s pritiskom kazalcev – do občutenja bolečine, vztrajamo 30 sekund. Poskusimo tudi krožno masirati.

Točka BL 10 

Stimulacija BL 10 preganja veter, čisti glavo in oči, bistri um, lajša bolečine z vplivom na mišice in kosti.

Tian džu ali nebesna opora leži na vratu, med prvim vretencem in zatiljem v jamici ob narastišču mišice trapezius (okoli 1,3 cm od srednje vertikalne linije). 

Točki v zatilju pritisnemo sočasno z blazinicami kazalcev obeh rok. Pritisnemo do občutenja bolečina. Z majhnimi krožnimi gibi masiramo 30 sekund.

Točka BL 11 

Da džu ali velikansko vretence leži približno 1,5 cm od srednje vertikalne linije (1,5 cm od trnastega odrastka prvega prsnega vretenca) v ravni prvega prsnega vretenca. Stimulacija preganja veter, čisti vročino, stimulira energijo pljuč in preganja kašelj. Ugodno vpliva na kosti in mišice.

Točko na levi strani pritisnemo s kazalcem desne roke in na desnem ramenu s kazalcem leve roke. Pritisnemo do občutenja bolečine. Z majhnimi krožnimi gibi masiramo 30 sekund. Pri tem je dobrodošla pomoč partnerjev, otrok, prijateljev.