Zdravilna zelenjava

Sveže gomolje rdeče pese uporabimo v zdravilne namene

Mare Koren
21. 1. 2025, 15.30
Deli članek:

Tokrat zavijmo v shrambo oziroma klet. Po rdečo peso, ki jo pozimi običajno hranimo v kleti ali mivki. Ne pozabite, da je v teh mesecih še kako dobrodošla.

Profimedia
Pozimi jo shranjujemo v zastirke in pazimo, da temperatura ni višja od osmih stopinj Celzija.

Rdeča pesa je odlično živilo vse leto. Spomladi in v zimskih mesecih, ko pripravljamo kalčke, so odlično poganjki, pozimi in jeseni pa uporabimo njene gomolje, ki primerno skladiščeni ostanejo uporabni tudi šest mesecev po obiranju. Kuhana je odlična poslastica predvsem v solati, surovo pa uporabljamo v zdravilne namene.

Prečistite jetra, okrepite telo

Rdečo peso uporabljamo za razstrupljanje telesa in čiščenje jeter. Redno ali vsaj občasno uživanje rdeče pese je dobrodošlo, saj sproti čisti telo in pomaga nevtralizirati globoko uskladiščene strupe v jetrih in ledvicah.

Surovo rdečo peso, ki je zelo sočna, lahko uporabimo za pripravo soka. Najprej jo olupimo, nato pa stisnemo v sokovniku. Priporočljivo jo je uživati na tešče z nekaj vode. Odrasli lahko spijemo največ pol litra soka, medtem ko otroci največ tri decilitre na dan. Če vam sok ni všeč, lahko na tešče pojeste tudi nekaj tankih rezin.

Profimedia
Pomaga pri nevtraliziranju globoko uskladiščenih strupov v jetrih in ledvicah.

V rdeči pesi najdemo betamin, ki vpliva na povečanje vsebnosti kisika v krvi celo do štiristo odstotkov. To vpliva na oksidacijo škodljivih snovi v krvi in vseh telesnih celicah. Zato je sok dobra izbira pri številnih motnjah v delovanju organizma. Bogata je z organskimi kislinami, od katerih je najpomembnejša folna kislina.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Med vitamini izstopa predvsem vitamin B9, ki vpliva na pravilno razgradnjo beljakovin in tvorbo ter obnovo lastnega tkiva. Nikar ne pozabimo še na vitamin C, B1, B2, P in PP ter minerale, kot so kalij, fosfor, kalcij in silicij.

Kaj vse zdravi

Pri boleznih ledvic in mehurja pijemo sok surove rdeče pese in jo uživamo v solati. Pri slabokrvnosti spijemo največ pol litra soka iz rdeče pese in jabolk na dan.

Surovo rdečo peso uživamo za krepitev in čiščenje krvi ter ožilja. Pomaga pri arteriosklerozi, zatira tumorje in nekatere hujše bolezni, učinkuje pri virusnih obolenjih in prehladih ter ščiti pred posledicami škodljivega radioaktivnega sevanja in drugih. Dokazano upočasnjuje staranje, čisti in razstruplja jetra, ledvice ter sečni mehur.

Krvni tlak in alergije

Rdeča pesa je bogata s kalijem, ki je v našem telesu dobrodošel predvsem, ker odvaja vodo ter izloča odvečen natrij. Kalij je zato še kako pomemben pri nižanju povišanega krvnega tlaka, razstrupljanju in vezavi maščob. Nikakor ne smemo pozabiti tudi na kalcij, ki je bistven za čvrste in zdrave kosti ter zobe. Kalcij nadzira prevajanje živčnih impulzov iz možganov in vanje ter krčenje mišic. Deluje tudi proti alergijam. Uživanje kalcija je izjemno pomembno za vegane, ki ne uživajo mleka in mlečnih izdelkov.

V času prehladnih obolenj

Kadar se nas loteva prehlad ali smo že bolni, si lahko s peso uspešno pomagamo proti hripavost. Iztisnemo sok iz gomoljev in ga pijemo nekaj dni zapored. V boju proti kašlju zmešamo 250 g soka surove rdeče pese s 100 grami soka koprive ter pijemo po požirkih ves dan. Pri zniževanju povišane telesne temperature pijemo po požirkih mešanico soka iz četrt litra soka rdeče pese in soka štirih limon.

Profimedia
Presni sok rdeče pese bo hitro opravil s prehladnimi obolenji.