Človeški možgani so najpomembnejši organ našega telesa, a včasih ne pomislimo, da za dobro delovanje potrebujejo tudi vadbo ali trening in ustrezno prehrano. Delujejo kot nekakšna mišica, ki jo je treba nenehno trenirati. Oblikovanje dobrih navad in izogibanje nekaterim slabim navadam lahko preprečita poškodbe možganov in jih tudi ohranita zdrave. Obstaja več dnevnih navad, ki lahko negativno vplivajo na možgane in njihovo moč kognitivne funkcije.
Pomanjkanje spanja
Kronično pomanjkanje spanja lahko povzroči težave s spominom, koncentracijo in sposobnostjo razmišljanja. Možgani potrebujejo dovolj spanja, da se obnovijo in usidrajo informacije.
Pretirano uživanje alkohola
Pretirano pitje alkohola lahko poškoduje možgane in povzroči težave s spominom, razmišljanjem in razpoloženjem. Na splošno se odsvetuje pitje alkohola, občasno pa lahko nazdravite s kakšnim dobrim kozarčkom vina.
Kajenje
To je verjetno ena izmed najbolj škodljivih razvad, saj kajenje ne povzroča samo pljučnih ali srčnih bolezni, ampak vodi tudi do krčenja več celic v možganih in lahko povzroči težave, kot so demenca, Alzheimerjeva bolezen in morda celo smrt. Pretirano kajenje posredno povzroča nevrovnetje, ki lahko povzroči avtoimunsko motnjo, imenovano multipla skleroza (MS).
Nezdrava prehrana
Hrana, bogata s transmaščobami, sladkorjem in drugimi nezdravimi sestavinami, lahko negativno vpliva na možganske funkcije. Nasprotno lahko zdrava prehrana, bogata z maščobnimi kislinami omega-3, antioksidanti in drugimi hranili, izboljša možganske funkcije.
Pomanjkanje telesne aktivnosti
Redna telesna aktivnost izboljšuje krvni obtok in spodbuja rast novih možganskih celic. Pomanjkanje vadbe lahko pripomore h kognitivnemu upadu. Ni vam treba vsak dan več ur trenirati, pojdite peš po opravkih in v službo, s kolesom se zapeljite en krog po mestu.
Pretiran stres
Kronični stres lahko povzroči škodo na možganih in vpliva na kognitivne funkcije ter duševno zdravje. Začnite meditirati, pomagata tudi hoja v naravi in zavestno dihanje.
Pomanjkanje duševne spodbude
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Pomanjkanje intelektualnih izzivov, kot so branje, učenje novih veščin in reševanje težav, lahko vodi v upad možganske aktivnosti. BZ-NAMIG: Začnite se učiti nekaj novega – jezik, glasbilo, oblikovanje gline. Tudi tehnike sproščanja, kot so meditacija, dihalne vaje ali joga, pomagajo znižati raven stresa in izboljšajo mentalno jasnost.
Preveč časa za zasloni
Pretirano gledanje televizije, brskanje po spletu in uporaba pametnih telefonov lahko zmanjšajo sposobnost koncentracije, povzročijo težave s spanjem in vplivajo na splošno možgansko zdravje.
Da bi ohranili možgane zdrave, je priporočljivo, da se izogibate omenjenih škodljivih navad in jih nadomestite s pozitivnimi, kot so zdrava prehrana, redna telesna aktivnost, dovolj spanja, obvladovanje stresa in duševna stimulacija.
Kaj lahko naredimo za boljše delovanje možganov?
Poleg redne telesne aktivnosti, mentalnih vaj in zdravega življenjskega sloga, je zelo pomembno tudi uživanje zdrave prehrane. Ta naj vsebuje:
*Omega-3-maščobne kisline
Te maščobe, ki jih najdemo v ribah, kot so losos, skuša in sardine, so ključne za delovanje možganov.
*Antioksidante
Živila, bogata z antioksidanti (npr. borovnice, jagode, orehi, temna čokolada), pomagajo zaščititi možgane pred oksidativnim stresom.
*Vitamine in minerale
Vitamini, kot so vitamin E, D, B-kompleks in minerali (npr. magnezij, cink), so pomembni za pravilno delovanje možganov.
*Polnovredna živila
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.