Nenavadna utrujenost je eden glavnih simptomov, ki nakazuje srčni infarkt. Ženske večkrat poročajo o tem simptomu kot moški. Fizična ali mentalna aktivnost v tem primeru ni vzrok utrujenosti, a gre za utrujenost, ki je ves čas prisotna in se stopnjuje proti koncu dneva. Simptom je zelo očiten in ga boste zagotovo opazili: včasih postanemo izčrpani že ob povsem preprostih nalogah, kot sta pospravljanje postelje in prhanje.
Bolečine v trebuhu
Bolečine v trebuhu, slabost, napihnjenost, razdražen želodec so lahko pogosti simptomi, ki se pojavijo pred srčnim infarktom. Enako pogosto se pojavljajo med moškimi in ženskami. Bolečine v trebuhu pred srčnim infarktom so epizodične, kar pomeni, da se pojavijo in nato nekoliko ublažijo, nato se znova pojavijo in ublažijo.
Nespečnost
Nespečnost je povezana s povečanim tveganjem za srčni infarkt in kap. Gre za simptom, ki je pogostejši pri ženskah in je pogosto posledica visoke ravni anksioznosti. Simptomi vključujejo težave, ko hočemo zaspati, težave pri vzdrževanju spanca, zgodnje prebujanje.
Kratka sapa
Kratka sapa je izraz, s katerim opišemo občutek, ko ne moremo globoko zadihati. Pojavi se tako pri moških kot ženskah tudi šest mesecev pred srčnim infarktom. Običajno je opozorilni znak za resno zdravstveno stanje. Gre za občutek, kot da ne moremo dobiti dovolj zraka, lahko se pojavi vrtoglavica, dihanje pa je kratko in plitko.
Izguba las
Izguba las je še en viden simptom povečanega tveganja za srčno-žilne bolezni. Pogosteje prizadene moške po 50. letu starosti, a včasih tudi ženske. Plešavost je povezana s povečano ravnjo hormona kortizola. Še posebej bodite pozorni, če lase izgubljate na vrhu glave.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Nereden utrip srca
Preskakovanje srca ali aritmija je pogosto povezana s paničnimi napadi in anksioznostjo, še posebej pri ženskah. Pojavi se nenavadno in se razvija na različne načine. Lahko kot aritmija ali kot pospešeno bitje srca. Fizična aktivnost lahko dodatno poviša utrip srca, še posebej pri ljudeh z aterosklerozo. Aritmija običajno traja od eno do dve minuti. Če ne izgine, se lahko pojavi utrujenost ali vrtoglavica. Takoj pokličite zdravnika.
Prekomerno potenje
Nenavadno močno potenje je zgodnji znak srčnega infarkta. Lahko se pojavi kadarkoli podnevi ali ponoči. Simptom pogosteje prizadene ženske in ga pogosto zamenjamo za vročinske valove ali nočno potenje, ki je tipično za menopavzo. Gre za simptom, ki je podoben gripi, potenje pa se pojavi ne glede na temperaturo zraka. Močnejše je ponoči, rjuhe so lahko premočene zjutraj, ko vstanemo.
Bolečine v prsih
Ženske in moški bolečine v prsih izkusimo na različne načine. Pri moških je simptom znan kot pomemben zgodnji znak, ki lahko nakazuje na srčni infarkt in ga ne smemo prezreti. Po drugi strani pa se ta simptom pokaže samo pri 30 odstotkih žensk, ki so utrpele srčni infarkt. Bolečina v prsih se lahko razširi v eno ali obe roki, običajno v levo, spodnjo čeljust, vrat, ramena ali trebuh. Lahko gre za permanentno ali začasno bolečino.
Pozor, če se pojavi stiskajoča bolečina v prsih
Srčni infarkt lahko povzroči smrt, zato se z ukrepanjem ne sme odlašati. Takoj je treba ukrepati, če se pojavijo težave, kot so stiskajoča oziroma pekoča bolečina v prsnem košu, ki nastane v mirovanju ali ob najmanjšem naporu in se ne spreminja z dihanjem in položajem telesa. Pogosto se izza prsnice širi v vrat, v eno roko (po navadi levo) ali v obe roki ali v žličko. Bolečini se lahko pridružijo slabost, bruhanje, bledica, potenje in občutek dušenja. Poklicati moramo reševalce (na telefonsko številko 112). Do prihoda reševalnega vozila naj prizadeti počiva. Vzame naj 500 miligramov acetilsalicilne kisline (na primer aspirin). Svojci naj med čakanjem pripravijo zdravstveno dokumentacijo, saj lahko pripomore k hitrejšemu in učinkovitejšemu ukrepanju v bolnišnici.