Januar

Smo v mesecu varanja in to so poklici najpogostejših prešuštnikov

Uredništvo
26. 1. 2025, 11.13
Posodobljeno: 26. 1. 2025, 17.36
Deli članek:

Vsak mesec ima svoje zanimivosti, a je ravno januar tisti, ki se mu pripisuje marsikaj – tudi varanje. Kaj pa poklici, kjer najpogosteje skočijo čez plot?

Shutterstock
Pretirana decembrska praznovanja in skupna druženja ob koncu leta naj bi namreč marsikateri par tudi dušila.

Ne le, da januar poznamo kot veganuar, ko naj bi se prehranjevali brez živalskih izdelkov, je tudi mesec, ko sami pri sebi sklenemo in prelomimo največ zaobljub, predvsem o bolj zdravem življenjskem slogu, pa mesec, ki »gosti« najbolj depresiven dan v letu (15. januar). Poleg vsega naštetega pa naj bi bil to tudi tisti čas v letu, ko se zgodi največ skokov čez plot. Nezvestoba je sicer stara prav toliko kot človeštvo. A ne glede na vse je dejstvo, da pusti določene posledice, ki pa se le redko povsem zacelijo, saj ta korak za vedno tako ali drugače zaznamuje življenje vseh vpletenih.

Profimedia
Poklici, ki najpogosteje varajo: informatiki in učiteljice.

Raziskave: »Kriv« je veseli december

Spletna stran za zmenke Gleeden, ki ima več kot 3,3 milijona članov, je objavila zanimive podatke, ki so jih povzeli tudi v New York Post-u. V raziskavi, ki je vključevala 13.000 članov, jih je 52 odstotkov priznalo, da so njihove januarske navade skoka čez plot temeljile na želji, da bi si po prazničnem času znova pridobili svobodo. Pretirana decembrska praznovanja in skupna druženja ob koncu leta naj bi namreč marsikateri par tudi dušila.

V naslednji skupini pa so tisti, ki si želijo zgolj nekaj novega v svojem življenju. V enem od preteklih let je omenjena spletna stran ravno v januarju zabeležila tudi največji porast registracij, in sicer za več kot 320 odstotkov. Solene Paillet, direktorica komunikacij pri podjetju pravi, da močan porast uporabe spletnega mesta v začetku leta ni presenetljiv. »Z registracijo pri nas ali preživljanjem več časa na spletni platformi člani iščejo način, da v svoje vsakdanje življenje vnesejo malo vznemirljivosti.«

Profimedia
Najmanjkrat varajo ženske, ki so odvisne od partnerjevega dohodka

Profil prešuštnikov se je spremenil – prednjačijo informatiki in učiteljice

Zanimiva je tudi raziskava ene najbolj znanih spletnih platform za zmenkarije Ashley Madison, ki naj bi imela 70 milijonov uporabnikov po vsem svetu, a je zaradi svojega slogana »Življenje je kratko. Imejte afero« marsikdaj tudi tarča kritik. Kakorkoli, ugotovili so, da se je profil moških, ki najpogosteje varajo, v zadnjih letih nekoliko spremenil. Med najpogostejšimi prešuštniki naj bi bili moški, stari okoli štirideset let, ki so poročeni že deset let ali več in imajo dva otroka, starejša od desetih let.

Med poklicno strukturo so na prvem mestu informatiki. Raziskovalci menijo, da je to posledica njihovega dela, saj večino časa preživijo pred računalnikom, kjer imajo lahek dostop do spletnih strani za zmenke, ki so se v zadnjih letih močno razširile. Sledijo jim moški, ki delajo v financah, na tretjem mestu pa so zaposleni, ki se poleg službe še dodatno izobražujejo. Na seznamu je tudi veliko zdravnikov in odvetnikov.

Profimedia
Med najpogostejšimi prešuštniki naj bi bili moški, stari okoli štirideset let, ki so poročeni že deset let ali več in imajo dva otroka.

Raziskave so seveda zajele tudi nežnejši spol. Med ženskami naj bi bil najpogostejši razlog splošno nezadovoljstvo v zakonu. Skoki čez plot so tako pri njih zabeleženi prej kot pri moških, povprečna ženska, ki vara, je stara okoli trideset let, poročena manj kot pet let in ima enega otroka, mlajšega od treh let. Pri poklicni strukturi gre najpogosteje za učiteljice, sledijo gospodinje, veliko pa je tudi medicinskih sester.

Koliko Slovencev vara?

Na temo varanja je bilo tudi pri nas opravljenih več raziskav, saj pri tem niti Slovenci kakopak nismo izjema. Približno tretjina njih naj bi vsaj enkrat v življenju prevarala svojega partnerja oziroma partnerko. Varanje se pojavlja pri obeh spolih, vendar moški nekoliko pogosteje priznavajo, da so prevarali svoje partnerke, kar pa ne pomeni, da varajo več, opozarjajo strokovnjaki. Čeprav je nezvestoba najpogostejši vzrok za to, da se neporočeni pari, ki živijo skupaj, razidejo, pa to ne velja za poročene pare. Ti kot glavni vzrok za konec zveze navajajo nekompatibilnost ali nesposobnost komunikacije.

Shutterstock
Približno tretjina Slovencev naj bi vsaj enkrat v življenju prevarala svojega partnerja oziroma partnerko.

Zanimiva in manj znana dejstva: Vpliv tehnologij in drugi dejavniki

Dr. Helen Fisher iz univerze Rutgers je v eni od raziskav ugotavljala vpliv uporabe družabnih omrežij na varanje. In rezultat? »Podatki kažejo, da zaradi Twitterja in Facebooka število tistih, ki varajo svoje partnerje, ni nič večje. Tako ni dovolj dokazov za to, da bi bil razvoj tehnologije in socialnih mrež kriv za več prevar. Obstaja precej jasen pokazatelj varanja v okviru človeških možganov, ti pa se niso spremenili že več kot 2000 let. Če ste nagnjeni k varanju in je to zapisano v vaših genih, boste pač varali. Če tega ne boste storili s svojim nekdanjim dekletom ali s fantom iz srednje šole, ki ste ju našli na Facebooku, boste zagotovo našli kakšen drug način.«

Shutterstock
Razvoj tehnologije je omogočil nove načine za varanje.

Zanimivih je še nekaj ugotovitev, do katerih so prišli strokovnjaki v različnih raziskavah. Denimo ta, da se narcisoidne osebe hitreje odločijo za prevaro, saj s tem nahranijo svoj ego. Najmanjkrat varajo ženske, ki so odvisne od partnerjevega dohodka. Čeprav nas stereotip varanja uči, da 60-letni direktor uspešne firme pleza po svoji 20-in-nekaj-let stari, brhki tajnici, pa običajno izbrane osebe za varanje niso mlajše, bogatejše ali privlačnejše - so samo nove.

Nezvestoba moškega ter na drugi strani ženske, na odnos ne vplivata enako. Žensko varanje je namreč lahko usodnejše, saj je razlog pri njih večkrat emocionalne narave, pri moških pa pogosteje zgolj fizične. Med prešuštniki je tudi veliko takšnih, ki si želijo, da bi jih partner pri dejanju ujel, saj imajo dovolj skrivanja in so naveličani laži, nimajo pa dovolj moči, da bi zadevo razjasnili sami, zato puščajo bolj ali manj očitne dokaze, da počno nekaj slabega.

Za konec pa le še to … Kdor bo želel varati, bo našel priložnost, ne glede na mesec v letu, poklic ali spol.