Možnosti je veliko in v vseh boste naravnost uživali. Le zapišite si jih med svoje novoletne zaobljube in jim pridno sledite!
1. Vsak dan nekaj novega
Okostenela rutina je strup za naše možgane. Nevrologi opozarjajo, da moramo svoje možgane čim pogosteje zaposlovati z novostmi, saj več ko jim ponudimo novih izzivov, več hormona sreče nam bo tvorilo telo. Izračun na osnovi znanstvenih raziskav pravi: vsaka nova, vznemirljiva in zanimiva izkušnja ima učinek treh tednov zdravilne kure. Vpišite se na tečaj, priučite se nove spretnosti, karkoli vas pritegne in tega še niste počeli. Poživilo vas bo.
2. Moč petja
Več študij je pokazalo, da je med optimističnimi ljudmi manj srčne kapi in infarkta.
Med petjem se dihanje samodejno poglobi, povečanje dihalne kapacitete in volumna vdihnjenega zraka pa je za notranje organe okoli pljuč kot rahla masaža, ki sprošča napetost in blokade. Učinek je opazen že po 20–30 minutah petja: zniža se raven stresnega hormona adrenalina, poviša pa se raven beta endorfina, serotonina in noradrenalina – hormonov sreče. S petjem sami proizvajamo prvovrsten antidepresiv!
3. Skupna kosila
Zven pribora, krožnikov in posod, vonj sveže skuhanih jedi in zavedanje, da je vsa družina, ki se brez naglice ter motečih mobilnih telefonov prepusti užitku ob skupnem kosilu, zbrana za skupno mizo – to je bilo še nedavno samoumevno, v sodobnem času pa je tak dogodek prava dragocenost. Celo tolikšna, da se je z njo ukvarjala raziskovalna ekipa univerze Harvard in dognala: skupen obrok enkrat dnevno močno okrepi družinske vezi, kar se pozna predvsem pri otrocih: njihove šolske ocene so boljše, samopodoba okrepljena, manj je motenj prehranjevanja, depresije in čezmerne teže.
4. Poživljajoči koraki
Nikar v vsakodnevni hektiki ne pozabimo sami nase. Privoščimo si sprehod, saj hoja izboljša prekrvljenost možganov, to pa pospeši izločanje endorfina, našega najpomembnejšega hormona sreče. Med gibanjem se krepijo tudi mišice, sklepi in delovanje imunskega sistema. Že 20 minut zadošča za srečnejše in bolj zdravo življenje.
5. Ples ima magičen vpliv
Ples je masaža za našo dušo in čute – kaj pa se med plesom dogaja s telesom? Tudi telo reagira na ples. Takoj, ko zaplešemo, se začnejo izločati hormoni sreče, endorfini, in to celo med plesom, ki ga ne spremlja glasba!
Zanimivosti
Nazdravljamo izbiri v najbolj bleščečem obdobju leta
6. Pogovarjajmo se
Naše vsakodnevno življenje je polno obveznosti, zato je tem pomembneje, da se v prostem času pogovarjamo z ljudmi, ki nam veliko pomenijo in s katerimi imamo vsebinsko bogate pogovore. Dovolj je tudi telefonski pogovor, da umirimo stres in najdemo notranji mir. A ne samo govoriti, znati moramo tudi poslušati: sočloveka ne poslušajmo le z ušesi, marveč tudi s srcem. Sogovorniku pokažimo, da nam je mar zanj!
7. Potovanje v času
Kako smo občutili prvi poljub? In kako čudovito je bilo pred leti na potovanju v Francijo! Razmišljanje o srečnih trenutkih v preteklosti obuja stare občutke, nas aktivno povezuje z njimi in jih prestavlja v sedanjost. Raziskave kažejo, da to velja tudi za zelo oddaljene dogodke, ki jih lahko obujamo enako intenzivno kot nedavne – takšno časovno popotovanje v srečne pretekle trenutke pa tudi krepi zaupanje v svetlo prihodnost.
8. Prijaznost je najlepše darilo
Ameriški psiholog John Gottman je vse od leta 1970 raziskoval odnose med pari in ugotovil, da je osnova za trajen in trden odnos prijaznost. Partnerja, ki si izkazujeta medsebojno spoštovanje, prijaznost, se zanimata drug za drugega ter tudi v težkih časih in sporih ohranjata osnovno raven spodobnosti, se v odnosu počutita sprejeta in ljubljena. To pa se dolgoročno pozna tudi na njunem zdravju, kajti partnerjeva vzpodbuda, smeh, ki ga delimo z njim, lastni besednjak, ki ga sčasoma izoblikuje par, in podobne drobne stvari so dejavniki, ki imajo enako močan učinek kot zdravila.
9. Skrivnost je v dihanju
Notranja napetost, skrbi, nemir in negativne misli se neposredno odražajo na našem dihanju, ki postane plitvejše. To pa pomeni, da nekatere telesne celice ne dobijo dovolj kisika. Postanemo utrujeni in neredko tudi dovzetnejši za depresijo. Pomaga, če si večkrat v dnevu vzamemo čas ter zavestno nekajkrat globoko vdihnemo in izdihnemo, kar nas bo pomirilo, nam izboljšalo oskrbo telesa s kisikom in dvignilo razpoloženje.
10. Vsaj en objem na dan
Nežen objem, dotik dlani, bodrilno potrepljanje po ramenih, prisrčen stisk roke – dotiki so dragocen in zdrav del komunikacije med ljudmi. Kadar med dotikom na svoji koži začutimo toploto ljubega človeka, se v telesu sproži hormon nežnosti. Ta sprošča zategnjene mišice, zniža krvni tlak ter umirja izločanje stresnega hormona. Večkrat objemimo bližnje!